Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Schimbarea titularului unei datorii intrerupe cursul ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Schimbarea titularului unei datorii intrerupe cursul prescriptiei unei datorii?

O sa incerc sa fiu foarte scurta
Datorie de 100,00 lei neachitata la o firma de telefonie mobila-ultima factura emisa in mai 2008.Titularul facturii decedeaza.
Firma de telefonie mobila vinde creanta Lui [EDITAT] ,dar vinde o creanta gresita,mult mai mare,cu penalizari puse chiar daca in mod normal in cazul unui deces,nu se percep penalizari.
Am sesizat firma de telefonie mobila ,care si-a cerut scuze pentru aceasta situatie si imi cere sa le platesc doar debitul principal de 100 lei.Dar,am sunat la [EDITAT],pentru siguranta mea,unde am aflat ca in continuare figurez cu datorii.Cei de la [FURNIZOR] mi-au promis ca vor remedia aceasta situatie,dar si azi se intampla acelasi lucru.In continuare figurez cu datorii.Nu stiu ce sa fac.
Scrisoarea prin care isi cereau scuze este pe numele meu
Schimbarea titularului unei datorii(de la tata decedat la copil)modifica termenul de prescriptie?????...chiar daca este vorba de acelasi dosar???Ma gandesc ca firma de telefonie mobila a vandut creanta "din nou "dar de aceasta data pe numele meu.In mai sae fac trei ani .CE ma sfatuiti sa fac?????
ContSters20980, utilizator
schimbarea titularului creantei nu intrerupe prescriptie, o recunoastere a debitorului are insa acest efect; daca platiti sau semnati vreaun angajament de plata ori ceva similar, prescriptia se intrerupe