Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Calcul penalitati la regie a statului!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Calcul penalitati la regie a statului!

Salut.
Cum pot sa aplic penalitati unei regii a statului in conditiile in care nu am trecut in contract ca pot sa le calculez aceste penalitati si am restante de plata incepand cu septembrie 2007 pana in aprilie 2008, o suma relativ mare.
Mentionez ca in contractele din restul anilor, inclusiv 2008, sunt prevazute penalitati, si doar pe 2007 au fost scoase.

Ce e de facut?
Daca in contractul aplicabil perioadei pentru care nu s-au platit la scadenta sumele datorate , nu sunt trecute penalizari de intarziere, puteti pretinde doar dobanda legala.
Conform ART. 4 din O.U.G Nr. 119 din 24 octombrie 2007 privind măsurile pentru combaterea întârzierii executării obligaţiilor de plată rezultate din contracte comerciale:

(1) Părţile sunt libere să stabilească rata dobânzii pentru întârzierea în plata preţului.
#M1
(2) În cazul în care rata dobânzii nu este stabilită prin contract, se va aplica rata dobânzii de referinţă stabilită de Banca Naţională a României. Rata de referinţă stabilită pentru prima lună a semestrului se aplică în următoarele 6 luni.
Dupa site-ul BNR care spune :
Circulara nr.9 din 1 aprilie 2008 stabileşte nivelul ratei dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, valabil în luna aprilie 2008, la 9,03 la sută pe an
(M.O.nr.278/9.04.2008).

rezulta o dabanda zilnica de 0,0247 % pe zi.
Este corecta?
Se calculeaza si pentru zilele nelucratoare?
Dvs aveti de aplicat penalitati pentru periaoada sept 2007-aprilie 2008.
In acesta caz pentru perioada sept-dec 2007 veti aplica nivelul ratei dobanzii de referinta a Bancii Nationale , valabil in luna iunie 2007, iar pentru perioada ian-aprilie 2008 veti aplica nivelul ratei dobanzii valabil in luna ianuarie. Aceasta deoarece rata de referinta stabilita pentru prima luna a semestrului se aplica in urmatoarele 6 luni!. Dobanda se claculeaza pe zile calendaristice.