avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Calcul penalitati la regie a statului!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Calcul penalitati la regie a statului!

Salut.
Cum pot sa aplic penalitati unei regii a statului in conditiile in care nu am trecut in contract ca pot sa le calculez aceste penalitati si am restante de plata incepand cu septembrie 2007 pana in aprilie 2008, o suma relativ mare.
Mentionez ca in contractele din restul anilor, inclusiv 2008, sunt prevazute penalitati, si doar pe 2007 au fost scoase.

Ce e de facut?
Cel mai recent răspuns: ContSters45263 , utilizator 08:31, 23 Iunie 2008
Daca in contractul aplicabil perioadei pentru care nu s-au platit la scadenta sumele datorate , nu sunt trecute penalizari de intarziere, puteti pretinde doar dobanda legala.
Conform ART. 4 din O.U.G Nr. 119 din 24 octombrie 2007 privind măsurile pentru combaterea întârzierii executării obligaţiilor de plată rezultate din contracte comerciale:

(1) Părţile sunt libere să stabilească rata dobânzii pentru întârzierea în plata preţului.
#M1
(2) În cazul în care rata dobânzii nu este stabilită prin contract, se va aplica rata dobânzii de referinţă stabilită de Banca Naţională a României. Rata de referinţă stabilită pentru prima lună a semestrului se aplică în următoarele 6 luni.
Dupa site-ul BNR care spune :
Circulara nr.9 din 1 aprilie 2008 stabileşte nivelul ratei dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, valabil în luna aprilie 2008, la 9,03 la sută pe an
(M.O.nr.278/9.04.2008).

rezulta o dabanda zilnica de 0,0247 % pe zi.
Este corecta?
Se calculeaza si pentru zilele nelucratoare?
Dvs aveti de aplicat penalitati pentru periaoada sept 2007-aprilie 2008.
In acesta caz pentru perioada sept-dec 2007 veti aplica nivelul ratei dobanzii de referinta a Bancii Nationale , valabil in luna iunie 2007, iar pentru perioada ian-aprilie 2008 veti aplica nivelul ratei dobanzii valabil in luna ianuarie. Aceasta deoarece rata de referinta stabilita pentru prima luna a semestrului se aplica in urmatoarele 6 luni!. Dobanda se claculeaza pe zile calendaristice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere chemare in judecata pentru daune interese pltgeorge pltgeorge Uff, este prima cerere pe care o fac. Nu stiu daca este prea lunga si am sa fiu amendat de moderatori, dar am sa risc. Intrebarea care as dori sa o pun este ... (vezi toată discuția)
Dobanzile legale aplicate Andrei T Andrei T cum se aplica dobanzile legale? am niste facturi scadente din 2007, 2008 si 2009, dar nu gasesc contracttul de vanzare cumparare. pot sa cer numai in baza ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere chirunicolae chirunicolae Am un contract de inchiriere semnat in 2004 in care penalizarilevsint de 0,30 ,si care evprelungit prin act aditional din 3 in 3 luni ,as putea sa contest ... (vezi toată discuția)