Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cerere chemare in judecata pentru daune interese
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cerere chemare in judecata pentru daune interese

Uff, este prima cerere pe care o fac. Nu stiu daca este prea lunga si am sa fiu amendat de moderatori, dar am sa risc.
Intrebarea care as dori sa o pun este daca cererea este corecta ca forma si fond si daca in forma in care este facuta are vreo hiba pe care nu am luat-o in seama.
Stiu ca aveti experienta vasta si sunt sigur ca ati mai avut procese prin care se cere dobanda la o sulta neplatita.

deci aici este cererea:

Către
JUDECÃTORIA _____
DOMNULUI PREȘEDINTE
Subsemnatul, A, cu domiciliul în _____________ formulează prezenta

CERERE DE CHEMARE ÎN JUDECATÃ

Împotriva pârâtei B, domiciliul în _____________________________ pentru următoarele

Solicit ca prin hotărârea pe care o veți pronunța să dispuneți obligarea pârâtei la plata sumei totale de 38.572 Euro (treizeci și opt mii cinci sute șaptezeci și doi Euro), sumă compusă din:

1) 31.668 Euro, reprezentând sulta datorată în conformitate cu DECIZIA NR. xxx/A/MF pronunțată în ședința publică de la 15 Decembrie 2008 de către TRIBUNALUL _____ – SECȚIA CIVILÃ, definitivă, în dosarul nr. __/___/2006;
2) 573 Euro (2.425 Lei), reprezentând cheltuieli de judecată, în conformitate cu decizia definitivă nr. ___/A/MF pronunțată în ședința publică în același dosar;
3) 5.724 Euro, reprezentând dobânda legală ce va fi actualizată cu dobânda de referință a BNR la data plății efective;
4) Obligarea pârâtei la plata cheltuielilor de judecată ocazionate de soluționarea prezentei cereri.
În fapt,
Ca urmare a deciziei definitive nr. ____/A/MF pronunțată în ședința publică de la 15 Decembrie 2008 de către TRIBUNALUL ____ – SECȚIA CIVILÃ, în dosarul nr. ___/___/2006 cu privire la partajarea bunurilor comune dobândite de subsemnatul A împreună cu pârâta B, instanța de judecată a decis obligarea pârâtei B să plătească subsemnatului, A, o sultă în cuantum de 31.668 Euro plus cheltuieli de judecată în apel în cuantum de 2.425 Lei (echivalentul a 573 Euro, la cursul EURO-LEU al Băncii Naționale a României de 4,1120 Lei la data de 30 Septembrie 2011).
Onorată instanță, vă rugăm să observați că în speță ne aflăm în prezența unui raport de drept civil, iar în materia civilă, hotarârea judecatorească definitivă și irevocabilă are efect executoriu de la data pronunțării, creanța devenind certă, lichidă și exigibilă. Astfel că, pârâta este ținută să respecte decizia nr. __/A/MF pronunțată în ședința publică de la 15 Decembrie 2008 de către TRIBUNALUL ___ – SECȚIA CIVILÃ, în dosarul nr. ___/___/2006, iar neîndeplinirea acesteia dă dreptul reclamantului A să ceară obligarea pârâtei la executarea întocmai a obligației iar, în caz de întârziere de la data cand aceasta a devenit exigibilă, legea prezumă (pentru obligațiile constând în plata unor sume de bani) că această întârziere, pârâta fiind pusă de drept în întârziere, produce creditorului un prejudiciu echivalent cu dobânda de referință a Băncii Naționale a României stabilită în fiecare lună prin Circulare publicate în Monitorul Oficial Partea I, diminuată cu 20%.
Articolul 1073 Cod civil: „Creditorul are dreptul de a dobândi îndeplinirea exactă a obligației, și în caz contrar are dreptul la dezdăunare.”
Articolul 1088 Cod civil: “(1) La obligațiile care au de obiect o sumă oarecare, daunele-interese pentru neexecutare nu pot cuprinde decât dobânda legală, afară de regulile speciale în materie de comerț, de fidejusiune și societate. (2) Aceste daune-interese se cuvin fără ca creditorul să fie ținut a justifica despre vreo pagubă ...”.
Ordonanța de guvern nr. 9/2000 privind nivelul dobanzii legale pentru obligații bănești (Publicata in Monitorul Oficial, partea I nr. 26 din 25.01.2000): “art. 2: În cazul în care, potrivit dispoziţiilor legale sau prevederilor contractuale, obligaţia este purtătoare de dobânzi fără să se arate rata dobânzii, se va plăti dobânda legală.” și “art. 3: Dobanda legală se stabileşte, în materie comercială, la nivelul dobânzii de referință a Băncii Naţionale a României.(…). În toate celelalte cazuri dobanda legală se stabileşte la nivelul dobânzii de referință a Băncii Naţionale a României, diminuat cu 20%.”

Formula de calcul pe care am utilizat-o la determinarea cuantumului dobânzii legale ( în conformitate cu art. 3 alin. (4) din O.G. nr. 9/2000: “Nivelul dobânzii de referință a Băncii Naţionale a României, în funcţie de care se stabileşte dobânda legală, este cel din prima zi lucrătoare a anului, pentru dobânda legală cuvenită pe semestrul I al anului în curs, şi cel din prima zi lucrătoare a lunii iulie, pentru dobânda legală cuvenită pe semestrul II al anului în curs.”) este următoarea:
Valoare dobândă semestrială = Suma datorată (sulta + cheltuieli de judecată) x (dobânda legală anuală aferentă semestrului în curs – 20%) / 365zile x nr. zile întârziere (aferent semestrului în curs);
Total Valoare dobândă = Valoare dobândă semestrul I/2009 + Valoare dobândă semestrul II/2009 + Valoare dobândă semestrul I/2010 + Valoare dobândă semestrul II/2010 + Valoare dobândă semestrul I/2011 + Valoare dobândă semestrul II/2011
unde
suma datorată – sulta stabilită prin decizia nr. ____/A/MF din 15.12.2008 la valoarea în lei, unde 1 Euro = 4.2327 Lei (la 05.01.2009, curs de referință a BNR< [ link extern ] >;
– cheltuieli de judecată stabilite prin decizia nr. ____/A/MF din 15.12.2008;
Rezultă
suma datorată = 31.668 Euro x 4,2327 Lei + 2.425 Lei = 136.466 Lei;
Am convertit sulta stabilită prin decizia nr. ___/A/MF din 15.12.2008 din euro în lei folosind rata de schimb EURO – LEU stabilită de BNR la 05 ianuarie 2009, luând în calcul următoarele considerente:
1. Art. 3 alin. (4) din O.G. 9/2000 stabilește dobânda legală ca fiind nivelul dobânzii de referință a BNR din prima zi lucrătoare a anului pentru semestru I al anului în curs;
2. am considerat curgerea de drept a dobânzii legale începând cu 1 ianuarie 2009, lasând astfel o perioadă de grație pârâtei, de la pronunțarea deciziei nr. ___/A/MF din 15.12.2008 până la 31.12.2008, pentru a plăti obligația;
3. Banca Națională a României publică în Monitorul Oficial partea I, conform art. 3 alin. (5) și (6) din O.G. 9/2000, dobanda de referință raportată la moneda națională, ca urmare dobanda legală se calculează la suma datorată convertită în lei.
dobânda legală anuală :
a) pentru sem. I/2009 = 10,25% (Circulara BNR nr. 1/2009 privind nivelul ratei dobânzii de referință a BNR valabil în luna ianuarie 2009, publicată in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 27 din 14.01.2009) – 20% = 8,20%;
b) pentru sem. II/2009 = 9,50% (Circulara BNR nr. 21/2009 privind nivelul ratei dobânzii de referință a BNR valabil in luna iulie 2009, publicată in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 451, din 1 iulie 2009) – 20% = 7,60%;
c) pentru sem. I/2010 = 8,00% (Circulara BNR nr. 1/2010 privind nivelul ratei dobânzii de referință a BNR valabil în luna ianuarie 2010, publicată in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 2 din 4 ianuarie 2010) – 20% = 6,40%;
d) pentru sem. II/2010 = 6,25% (Circulara BNR privind nivelul ratei dobânzii de referință a BNR valabil in luna iulie 2010, publicată in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 447, din 1 iulie 2010) – 20% = 5,00%;
e) pentru sem. I/2011 = 6,25% (Circulara BNR nr. 1/2011 privind nivelul ratei dobânzii de referință a BNR valabil în luna ianuarie 2011, publicată in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 3 din 3 ianuarie 2011) – 20% = 5,00%;
f) pentru sem. II/2011 = 6,25% (Circulara BNR privind nivelul ratei dobânzii de referință a BNR valabil in luna iulie 2011, publicată in Monitorul Oficial, Partea I, nr. ____, din ____ iulie 2011) – 20% = 5,00%;
nr. zile întârziere :
a) pentru sem. I/2009 = 181 zile;
b) pentru sem. II/2009 = 184 zile;
c) pentru sem. I/2010 = 181 zile;
d) pentru sem. II/2010 = 184 zile;
e) pentru sem. I/2011 = 181 zile;
f) sentru sem. II/2011 = 92 zile;
Calcule:

În drept,
Ne întemeiem pe prevederile art. 1073, 1088 Cod civil și pe prevederile O.G. nr. 9/2000 astfel cum a fost modificată de Legea nr. 356/2002, Circularele BNR emise în baza O.G. nr. 9/2000, art. 112 și următoarele din Codul de procedură civilă
În concluzie, solicităm ca prin hotărârea pe care o veți pronunța să dispuneți obligarea pârâtei la plata sumei totale de 38.572 Euro ce va fi actualizată cu dobânda de referință a BNR la data plății efective, sumă compusă din:
1) 31.668 Euro, reprezentând sulta datorată în conformitate cu DECIZIA NR. ____/A/MF pronunțată în ședința publică de la 15 Decembrie 2008 de către TRIBUNALUL ____ – SECȚIA CIVILÃ, definitivă, în dosarul nr. ___/___/2006;
2) 573 Euro (2.425 Lei), reprezentând cheltuieli de judecată, în conformitate cu decizia definitivă nr. _____/A/MF pronunțată în ședința publică în același dosar;
3) 5.724 Euro, reprezentând dobânda legală;
4) Obligarea pârâtei la plata cheltuielilor de judecată ocazionate de soluționarea prezentei cereri.
Probe: înscrisuri.
Atașăm prezentei următoarele înscrisuri:
- DECIZIA NR. _____/A/MF pronunțată în ședința publică de la 15 Decembrie 2008 de către TRIBUNALUL ____ – SECȚIA CIVILÃ.
Indicăm pentru comunicarea tuturor actelor de procedură care se vor îndeplini în această cauză următoarea adresă _______.
Depunem prezenta în două exemplare, unul pentru instanță și celălalt pentru comunicare.

Reclamant
A

Vad ca Dv. aveti un titlul executoriu din decembrie 2008 dece nu nu-l fructificat printr-un BEJ, si sa executati pe debitoare, si in cadrul procesual executional puteti solicita actualizarea debitului cu dobanda de referinta deasemeni puteti solicita si actualizarea cu coieficientul de inflatie.
Atentie daca mai stati mult cu titlul executor in buzunar,,s-ar putea prescrie la 31 decembrie 2011. si nu o sa mai puteti beneficia de drepturile banesti ce vi le datoreaza debitoarea.:(B-)
nu as vrea asta, din diferite motive as vrea doar sa o chem in judecata pentru sulta si dobanda, deci ce credeti, ce am scris in cerere este corect d.p.d.v. juridic?, am scapat ceva?
Va rog, poate cineva sa imi spuna daca este corect pe forma si fond cererea de chemare in judecata? As vrea sa stiu daca am scapat ceva.
Va multumesc.