Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Investire BO
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Investire BO

Am investit un BO pentru ai recupera niste bani.Biletul avea completata data emiterii(acum 2 ani), numele firmei mele la beneficiar ,semnatura emitentului semnatura emitentului la vedere ,datele despre emitent , mentiunea LA ORDIN FARA PROTEST , precum si la avalizat , numele administratorului precum si semnatura.Aici , el este avalizat nu pentru societatea mea, ci pentru societatea dumnealui.
Biletul a fost investit , dar ma intreb daca trebuie alta actiune asupra avalistului sau e suficienta aceasta si daca completarea de catre mine a celorlalte date ,sau faptul ca avalistul nu a avalizat pentru societatea mea ci pentru a lui pot sa-mi creeze greutati in incercarea mea de ami recupera banii.
Va multumesc
Mirel1, utilizator
Biletul la Ordin era emis in favoarea carei firme?
X( firma emitenta, clientul meu) mi l-a inmanat in alb, pentru firma mea,doar cu mentiunile de mai sus.
Avalistul(administratorul firmei X) a trecut la "avalizat pentru" firma sa si nu pentru a mea.Insa instanta la investit asa.Firma X nu are lichiditati acum , iar eu nu stiu daca e suficienta investirea BO pentru a executa administratorul , sau daca pot avea greutati din cauza acelei mentiuni de la avalizare.