avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... certificat grefa
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

certificat grefa

modalitati de obtinere si in ce situatii se cere
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 20:59, 14 Aprilie 2011
Cerere la instanta, taxa timbru 1 leu si timbru judiciar 3 lei.Puteti sa-l folositi in mai multe institutii unde este solicitat.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Aprilie 2011
avvalentina, utilizator
cerere la arhiva sectiei respective cu plata taxelor aferente la trezorerie
timbrul este de 0,15bani
Permiteti-mi sa corecteze mica eroare de redactare strecurata mai sus, timbrul judiciar este de 0,15 lei conform art. 4 alin. 1 din OG 32/1995.
Deci lista ar fi:
- CERERE (gasiti un model la xerox-urile de pe langa instante sau redactati o cerere in conformitate cu dispozitiile art. 82 si urm. Cod procedura civila);
- TAXA DE TIMBRU- 39 lei (se achita la DITL unde isi are domiciliul/sediul partea care solicita certificatul);
- TIMBRU JUDICIAR - 0,15 lei.
OK!
Taxa timbru 1 leu si timbru judiciar 0,15 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa timbru gabyteo gabyteo Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Vreau sa depun in instanta o somatie de plata pentru recuperarea unei sume de 2000 lei veche din noiembrie 2007. ... (vezi toată discuția)
Cum se taxeaza o cerere în 2014 pentru legalizarea unei hotãrâri judecãtoreºti? muraruelena muraruelena In anul 2013, pt. eliberarea unei hotarari judecatoresti se atasa la o Cerere: 1 TJ= 0,15 lei si 1 TJT = 2 lei. Am auzit ca se taxeaza: doar cu TJT = 5 ... (vezi toată discuția)
Pentru recuzare ce valoare a timbrului judiciar trebuie platit? iuliana26 iuliana26 Daca am platit o taxa de timbru de 4 lei mai trebuie sa achit si timbru judiciar? (vezi toată discuția)