avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Pentru recuzare ce valoare a timbrului judiciar ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Pentru recuzare ce valoare a timbrului judiciar trebuie platit?

Daca am platit o taxa de timbru de 4 lei mai trebuie sa achit si timbru judiciar?
Cel mai recent răspuns: iuliana26 , utilizator 20:51, 9 August 2010
Sa aveti timbre pt orice eventualitate desi nu cred ca va trebuie.
Conform art. 4 din OG 32/1995 privind timbrul judiciar, orice cerere adresata instantei si care este supusa unei taxe de timbru i se aplica un timbru judiciar de 0,15 lei.
Ultima modificare: Luni, 9 August 2010
Aurel Fleancu - Cabinet Individual de Avocat, Avocat
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se taxeaza o cerere în 2014 pentru legalizarea unei hotãrâri judecãtoreºti? muraruelena muraruelena In anul 2013, pt. eliberarea unei hotarari judecatoresti se atasa la o Cerere: 1 TJ= 0,15 lei si 1 TJT = 2 lei. Am auzit ca se taxeaza: doar cu TJT = 5 ... (vezi toată discuția)
Certificat grefa Ramona1982 Ramona1982 modalitati de obtinere si in ce situatii se cere (vezi toată discuția)
Somatia de plata_pãreri julien_slbz julien_slbz D.p.v. al Legii nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, somatia de plata este incadrata la categoria "actiunilor neevaluabile in bani"...Conform OG ... (vezi toată discuția)