avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Apelurile catre 112 nu apar in listingul de convorbiri
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Apelurile catre 112 nu apar in listingul de convorbiri

as dori sa stiu daca e normal si legal sa nu apara in listingul de convorbiri de pe o retea mobila (doar una) apelul catre 112, indiferent ca apelul a fost efectuat de pe o cartela prepay sau abonament, pe motiv ca este un apel gratuit si poate fi efectuat si de pe un telefon fara sim...inteleg sa nu apara pe listing cand nu am sim sau semnal in reteaua respectiva, dar candai si sim-ul si semnalul in acea retea nu prea mi se pare in regula...

e important pentru mine sa dovedesc ca am sunat la 112 si in listingul de convorbiri din reteaua mobila in care am avut sim-ul, desi aveam semnal in acea retea, nu apare apelul de la 112...in aceasta retea nici daca ai abonament nu iti apare pe factura delaliata apelul respectiv...e in regula asa ceva????

as spune despre ce retea este vorba dar nu stiu daca am voie...

va multumesc.
Cel mai recent răspuns: marlenn , utilizator 20:56, 14 Aprilie 2011
In functie de necesitatile dvs , daca este un proces in desfasurare , o urmarire penala , organul abilitat poate solicita , pe cale oficiala , direct de la "dispeceratul 112" , relatii cu privire la o eventuala apelare a dvs la acest numar
Apelurile carte 112 au regim special. Nu raman in lista de apeluri a telefonului.si se pot efectua chiar cu telefonul blocat. Asa este gandit sistemul. Ca sa dovediti ca ati apelat numarul, luati legatura cu compania de care apartine cartela si cereti desfasurator.
@bx, apelul respectiv mi-a ramas in lista de apeluri a telefonului...pe listingul de la compania de care apartine cartela nu apare...din lista de apeluri a telefonului la un moment dat probabil ca o sa dispara, ca si celelalte apeluri...

deja am solicitat continutul apelului direct de la sts si o sa mi-l dea...eu vroiam sa stiu daca e in regula, daca e normal sau daca e legal ca apelul sa nu apara pe listingul companiei, in timp ce la alte companii de telefonie mobila, cel putin sunt sigura de una, apar si apelurile catre 112 pe listing ca toate celelalte apeluri daca ai avut sim-ul companiei respective in telefon...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

(cum) pot afla cine ma suna noaptea cu nr. secret? xuser xuser Pot sa aflu cine ma suna noaptea cu nr. ascuns? precizez ca nu ma ameninta sau din astea, pur si simplu ma suna. Incalca ceva lege daca ma suna ... (vezi toată discuția)
Taxare telefonie pentru apeluri deviate freziuta freziuta Buna! Nu stiu daca ma puteti ajuta cu un raspuns, dar eu am sa va intreb oricum. Pe scurt, uitati problema mea: am un abonament de 4 euro la Orange( 200 ... (vezi toată discuția)
Telefon mobil adus de acasa si folosit in firma dar cu cartela de la angajator Suzy2709 Suzy2709 Revin pe forum cu o noua dilema. In urma cu un an si putin cand m-am angajat la firma verisoarei mele deoarece mi-a cerut ajutorul, mi-a fost inmanat o cartela ... (vezi toată discuția)