Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un martor se poate retrage?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un martor se poate retrage?

Salut. Un cunoscut a asistat la prinderea unei persoane cu o cantitate mica de droguri (un gram de cannabis), a fost legitimat si a fost dus la sectie unde s-a intocmit proces verbal. Sunt curios daca aceasta persoana se poate retrage din dosarul respectiv. Multumesc anticipat.
teoretic nu poate sa se retraga, dar poate spune ca nu a vazut exact si nu stie despre ce era vorba
nu prea, daca deja a dat o declaratie in care relateaza ceva si mai apoi spune ca nu a vazut nimic sau ca nu isi aminteste nimic ( l-a lovit brusc amnezia) poate fi acuzat de marturie mincinoasa, pedepsita cu inchisoare de la 1 la 5 ani.
Nu se merita.

mergeti o data, depuneti marturie si gata!
Si acest martor risca ceva? poate avea vreo problema din punct de vedere penal?
Nu risca nimic, doar eventual isi atrage antipatia celui impotriva caruia declara, trebuie stiut ca declaratia din fata organelor de ancheta va trebui sa o sustina si in fata instantei de judecata daca se va ajunge la acest stadiu procesual si nu se de neinceperea urmaririi penale.
DANIEL 005 nu ne spune daca persoana a apucat deja sa declare sau ce a declarat deja la politie. oricum ar fi...daca ar fi vre un proces, martorul trebuie sa se prezinte si poate sustine in fata instantei ca intre momentul in care a fost martor la savarsirea infractiunii si momentul audierii in instanta, a trecut mult timp si nu-si mai aminteste cu exactitate pt. ca a intervenit uitarea, dar trebuie sa spuna ca isi mentine declaratia pe care a dat-o in fata organelor de urmarire penala, deoarece corespunde adevarului.