avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa post

Buna ziua

Am fost angajat pe un post pe care nu l regasesc in COR iar angajatorul a adus in instanta o fisa a postului nesemnata,nedatata si neinregistrata deorece a motivat in decizia de sanctionare ca as fi incalcat atributiile din fisa postului .
Eu cred ca incearca sa se eschiveze ,dar e posibil sa i mearga ?
Cel mai recent răspuns: adisoi , utilizator 17:14, 14 Aprilie 2011
1. Daca nu ati semnat de luare la cunostinta de acea fisa a postului nu puteti fi acuzat de incalcarea atributiilor de serviciu (pentru ca nu stiati care sunt acelea).
2. Dar cand ati semnat CIM pentru functia X de unde ati stiut ce atributii si sarcini de serviciu aveti? Vi s-au spus macar verbal?
adisoi a scris:

Buna ziua

Am fost angajat pe un post pe care nu l regasesc in COR iar angajatorul a adus in instanta o fisa a postului nesemnata,nedatata si neinregistrata deorece a motivat in decizia de sanctionare ca as fi incalcat atributiile din fisa postului .
Eu cred ca incearca sa se eschiveze ,dar e posibil sa i mearga ?



1. Despre ce post este vorba?

2. Raspunderea juridica se poate angaja fie ca ati semnat sau nu o fisa a postului.
In litigiile de munca , sarcina probei o are angajatorul ..el trebuie sa dovedeasca ca vi s-a adus la cunostinta ce atributiuni aveti ...dumneavoastra puteti combate ceea ce sustine acesta.
1.vanzator platforma

Atributiile de serviciu se schimbau permanent ,numai verbal nimic in scris.Nici in CIM nu sunt indicate .
Decizia de sanctionare nu cuprinde precizarea prevederilor din fisa postului incalcate.Ar fi trebuit sa fie ceva de genul : art x pct y banuiesc

Ultima modificare: Vineri, 15 Aprilie 2011
adisoi, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent ajutor, va rog :) denisa_eu denisa_eu Buna ziua, la noul loc de munca nu exista fise de post iar printre sarcinile primite, apare si intocmirea acestora. I-am adus la cunostinta angajatorului ca ... (vezi toată discuția)
Evaluare profesionala personal externalizat/extern alexvoicu alexvoicu Buna ziua In prezent fac parte din categoria personalului externalizat fiind angajat la compania \"W\" si pus la dispozitia companiei \"A\". Singurul contract ... (vezi toată discuția)