Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concubinaj

traiesc in concubinaj cu un barbat de 10 ani.el a primit mostenire un teren adica 500 m patrati.ma construit impreuna o casa pe acel teren dar nu aven autorizatie de constructie. vrem sa facem actele casei.cum pot proceda pentru a ma trece si pe mine pe actele casei?putem da o declaratie la notar ca am construit-o impreuna?
da, se poate... dar ar fi bine sa pastrati si probe in acest sens...adica documente din care sa reiasa ca ati construit-o impreuna. Altfel, daca cumva va despartiti, dvs. ramaneti cu ...amintirile...:yes:
buna seara,
ar fi bine sa faceti un contract de asociere in participatiune, ca atunci cand veti intabula imobilul sa figurati si dvs ca si coproprietara in CF.
oricum trebuie sa scoateti autorizatia de construire.