Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Care este procedura pentru promovarea in grad ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Care este procedura pentru promovarea in grad profesional imediat superior celui detinut?

As dori sa stiu care e procedura(detaliata pe etape) ce trebuie urmarita pentru promovarea in grad profesional imediat superior celui detinut pentru un functionar public care a depasit cei 3 ani vechime,conditie obligatorie.
Va multumesc pt.timpul acordat!
conform 285/2010 alta conditie obligatorie este sa fi obtinut calificativul "foarte bine" in cel putin 2 din cei 3 ani de vechime in gradul profesional din care promovezi
foarte bine este pentru personal contractual:hammer:...
Procedura este descrisa in H.G. nr. 611/2008.Cap 4 art. 121-128.:)
pentru personal contractual, de cand se calculeaza cei 3 ani pentru promovare?
- in anul 2009 era in vigoare HG 775/1998, cu punctaj intre 28-30
- in anul 2010, prin legea 330 am asteptat hotarare de guvern - iar pt primarii nu am vazut nimic
- conform Legii285/2010 o conditie obligatorie este sa fi obtinut calificativul "foarte bine" in cel putin 2 din cei 3 ani de vechime in gradul profesional din care promovezi, si a aprarut HG 286/2011 - regulament cadru, dar criteriile de evaluare trebuie aprobate de ordonatorul principal de credite
deci de cand incep astia 3 ani?
Excelenta intrebare, dar din pacate specimenele de legislatori actuali nu au reglementat si aceasta situatie,ca si multe altele.X-(
Acesta e rezultatul multiplelor legi "unitare" facute pe picior si trecute prin asumare de catre imitatiile de profesionisti de la putere:hammer:
Voi lua in considerare rezultatele incepand din 2010, fiind primul an cand legea prevedea aceste calificative ca si la functionarii publici...