avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Care este procedura pentru promovarea in grad ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Care este procedura pentru promovarea in grad profesional imediat superior celui detinut?

As dori sa stiu care e procedura(detaliata pe etape) ce trebuie urmarita pentru promovarea in grad profesional imediat superior celui detinut pentru un functionar public care a depasit cei 3 ani vechime,conditie obligatorie.
Va multumesc pt.timpul acordat!
Cel mai recent răspuns: gd , utilizator 15:02, 31 Mai 2011
conform 285/2010 alta conditie obligatorie este sa fi obtinut calificativul "foarte bine" in cel putin 2 din cei 3 ani de vechime in gradul profesional din care promovezi
foarte bine este pentru personal contractual:hammer:...
Procedura este descrisa in H.G. nr. 611/2008.Cap 4 art. 121-128.:)
pentru personal contractual, de cand se calculeaza cei 3 ani pentru promovare?
- in anul 2009 era in vigoare HG 775/1998, cu punctaj intre 28-30
- in anul 2010, prin legea 330 am asteptat hotarare de guvern - iar pt primarii nu am vazut nimic
- conform Legii285/2010 o conditie obligatorie este sa fi obtinut calificativul "foarte bine" in cel putin 2 din cei 3 ani de vechime in gradul profesional din care promovezi, si a aprarut HG 286/2011 - regulament cadru, dar criteriile de evaluare trebuie aprobate de ordonatorul principal de credite
deci de cand incep astia 3 ani?
Excelenta intrebare, dar din pacate specimenele de legislatori actuali nu au reglementat si aceasta situatie,ca si multe altele.X-(
Acesta e rezultatul multiplelor legi "unitare" facute pe picior si trecute prin asumare de catre imitatiile de profesionisti de la putere:hammer:
Voi lua in considerare rezultatele incepand din 2010, fiind primul an cand legea prevedea aceste calificative ca si la functionarii publici...

Alte discuții în legătură

Promovare studii superioare referent - primarie lucasamuel lucasamuel Va rog sa-mi spuneti cum se face promovarea de pe studii medii pe studii superioare a unui referent II - angajat contractual in cadrul unei primarii. Ultima ... (vezi toată discuția)
Reducere trepte profesionale pentru contractuali buia buia scuzati ca vorbesc despre contractuali la sectiunea functionari publici, dar cred ca cei care lucreaza cu functionarul cunosc bine si legislatia pentru ... (vezi toată discuția)
Incadrare salariala mela2008 mela2008 Buna ziua. Ma numesc Mihaela S. si lucrez intr-o institutie publica (administratie publica locala - municipiu) incadrata ca functionar public ... (vezi toată discuția)