Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Paza obsteasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Paza obsteasca

Am o casa batraneasca nelocuita intro comuna, nu am domiciliul acolo.
Este legal sa ma oblige la plata pazei obstesti ?
Din cate imi aminetesc, aceeasi problema s/a pus si in Comuna Balotesti, unde, printr-o hotararea a Consiliului Comunal, toti proprietarii de imobile au fost obligati sa achite o taxa pentru "paza obsteasca".
Respectiva hotarare a fost atacata in justitie de catre coleg de-al meu avocat, care a considerat ca ilegal sa i se solicite acesta taxa, mai ales ca nu se efectua respectiva paza.
Hotarrea a fost anulata de catre instanta si de atunci nu au mai incercat sa impuna o taxa de genul acesteia.
Solicitati primariei sa vi se comunice daca exista o hotarare in acest sens, iar daca exista, o puteti ataca.
Av. Mihai Vaduva