Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act autentic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act autentic

in 1999 parintii mei au cumparat o casa si un teren undeva la tara.pt acestea la momentul respectiv au incheiat un contract de vanzare-cumparare prin primarie (ca asa se facea atunci). acum ca s-au desteptat vor sa faca acte la notar insa fostii proprietari refuza sa mearga la notar pe motiv ca pretul de atunci a fost prea mic si ca ar trebui sa le mai dea niste bani. in contractul de vanzare-cumparare care valoreaza cel mult un inscris sub semnatura privata este prevazut ca a primit pretul. credeti ca ar fi admisibila o actiune pt pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act autentic? ce alte probe ar trebui sa mai avem?
Poate sa solicite pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act de vanzare cumparare . Fostii proprietari nu mai au nici un drept , nu conteaza cu ce pret s-a vandut .Trebuie doi martori .Angajati avocat neaparat .
multumesc, stiu ca e necesara angajarea unui avocat
Ce evidente exista la rolul fiscal si cel agricol? Cine a platit impozitele?O actiune in isnatanta acum in 2011 este tardiva.
pot promova in instanta o actiune in constatare insa e posibil ca instanta sa evalueze actiunea ca una in realizare si atunci taxa de timbru care va trebui achitata va fi mare. ar fi bine ca parintii dvs sa-si angajeze un avocat.
impozitele au fost platite de parintii mei din 1999 incoace.