Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... amplasare gard fara autorizatie si fara o masuratoare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

amplasare gard fara autorizatie si fara o masuratoare cadastrala

Buna ziua,

Am cumparat un teren provenit din dezmembrarea unei parcele mai mari (lotul initial a fost parcelat in trei parti). Vecinul, dupa ce a facut niste masuratori cu constructorul care ii ridica casa, a amplasat un gard intre mine si el cu care a intrat cam 4m in partea de jos si 1.2 m in partea de sus in parcela mea. Delimitarea proprietatii nu a facut-o cu un cadastrist autorizat si nici nu cred ca are autorizatie de constructie. L-am rugat in mai multe rinduri sa-si faca "tarusarea" cu un cadastrist ,dar ma ignora, pretinde ca el a masurat corect si ca nu recunoaste delimitarea facuta de cadastristul meu.

Eu am un proces verbal al cadastristului care mi-a facut mie tarusarea si constata amplasamentul gardului vecinului (mai mult decit atit, cadastristul mi-a spus ca vecinul nu are de fapt o problema cu suprafata parcelei lui, parcela lui se intinde in cealalta parte cu 2.25m mai mult decit si-a pus el gardul).

Aveti cumva idee ce as putea sa fac ca sa rezolv problema asta?

Multumesc,
/Rares.
In drept acest tip de actiune necesar a fi promovat in cazul dvs. se numeste actiune in granituire.

il veti actiona in judecata pe vecinul dvs., in baza celor doua titluri de proprietate se va face o expertiza si se vor delimita cele doua proprietati. in cazul in care acel gard a fost ridicat nelegal , veti solicita in subsidiar si inlaturarea acestuia, fie pe cheltuiala vecinului, fie pe a dvs., cu drept de recuperare de le vecin.
Multumesc mult pentru raspuns. Unde trebuie sa ma adresez pentru a deschide actiunea? Terenul este in Peris (Ilfov).
Actiunea este competenta judecatoriei Buftea.
multumesc.
pentru actiunea asta am nevoie de un avocat sau pot sa deschid singur?
Actiunea o puteti deschide singur insa este de preferat sa aveti un ajutor calificat pentru a evita orice fel de probleme.