avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ajustare TVA ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ajustare TVA ...

Buna ziua:D

Am o problema care imi da batai de cap#-o si va rog din suflet sa ma ajutati


In noiembrie 2008 se achizitioneaza o utilitara cu durata de functionare 6 ani. In februarie 2011 aceasta se vinde .Inregistrea contabila fiind urmatoarea:

461 = % 6000
7583 4838.70
4427 1161.28


scot din evidenta :
% = 2133 67791 2813 24480.04 6583 43310,96


In cazul acesta se face ajustare de TVA ????? Daca da care sunt calculele care trebuiesc facute si cum se conteaza ?


Daca vanzarea nu acopera cheltuiala ramasa neamortizata si anume diferenta dintre 6583 si 7583 este cheltuiala nedeductibila ?(...aici asa am inteles ca ar fi..)

Am citit art.149 Cod fiscal si nu m-am dumerit #-o

Multumesc anticipat pentru ajutor:">







Cel mai recent răspuns: auras2705 , utilizator 18:07, 15 Aprilie 2011
stati linistit.
nu se ajusteaza tva dedusa intrucat autoutilitara a fost livrata, iar valoarea ramasa neamortizata este cheltuiala deductibila la calculul impozitului pe profit.

problema este ca pretul de vanzare este mult prea mic in comparatie cu valoarea ramasa neamortizata - de aproape 10 ori
catre cine ati instrainat autovehiculul?
Autoutilitara a fost instrainata unei persoane fizice iar pretul de vanzare a fost stabilit de administratorul societati :D...eu l-am "tras de maneca" dar...:D.

Va multumesc din suflet pentru raspuns si va doresc o seara frumoasa:love2::)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare mijloc fix cu pret sub valoare neamortizata madalina_oprea madalina_oprea Buna ziua! Am si eu o problema ,daca ma poate ajuta cineva,va rog. Patronul societatii und efac contabilitatea a cumparat in sept 2012 o motocicleta cu 30 ... (vezi toată discuția)
Monografie vanzare masina elkecri elkecri Buna ziua, Am cumparat o masina cu banii jos.Am vandut masina chiar daca mai aveam de amortizat 3 luni. Cum inregistrez in contabilitate vanzarea masinii? (vezi toată discuția)
Scoatere din evidenta mijloc fix neamortizat integral consela consela Buna ziua, O societate detine un mj fix= cap tractor valoare de inregistrare ct 2133= 99000 lei Valoare neamortizata 31.03.2013=68000 lei In luna aprilie ... (vezi toată discuția)