Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ajustare TVA ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ajustare TVA ...

Buna ziua:D

Am o problema care imi da batai de cap#-o si va rog din suflet sa ma ajutati

In noiembrie 2008 se achizitioneaza o utilitara cu durata de functionare 6 ani. In februarie 2011 aceasta se vinde .Inregistrea contabila fiind urmatoarea:

461 = % 6000

scot din evidenta :
% = 2133 67791 2813 24480.04 6583 43310,96

In cazul acesta se face ajustare de TVA ????? Daca da care sunt calculele care trebuiesc facute si cum se conteaza ?

Daca vanzarea nu acopera cheltuiala ramasa neamortizata si anume diferenta dintre 6583 si 7583 este cheltuiala nedeductibila ?(...aici asa am inteles ca ar fi..)

Am citit art.149 Cod fiscal si nu m-am dumerit #-o

Multumesc anticipat pentru ajutor:">

stati linistit.
nu se ajusteaza tva dedusa intrucat autoutilitara a fost livrata, iar valoarea ramasa neamortizata este cheltuiala deductibila la calculul impozitului pe profit.

problema este ca pretul de vanzare este mult prea mic in comparatie cu valoarea ramasa neamortizata - de aproape 10 ori
catre cine ati instrainat autovehiculul?
Autoutilitara a fost instrainata unei persoane fizice iar pretul de vanzare a fost stabilit de administratorul societati :D...eu l-am "tras de maneca" dar...:D.

Va multumesc din suflet pentru raspuns si va doresc o seara frumoasa:love2::)