Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lamurire termeni juridici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lamurire termeni juridici

Buna seara,
Rog foarte mult un domn/doamna avocat sa -mi interpreteze aceasta exprimare la incheierea sedintei in cadrul unui proces.
Mentionez ca nu cunosc termenii juridici ,de aceea apelez la dumneavoastra.
Iata cum arata exprimarea:
,,Pentru a se comunica întâmpinarea depusă de ISJ. Prorogă la termenul nou acordat discuţia referitoare la excepţia de litispendenţă."
Multumesc anticipat!

Termenul "proroga" inseamna ca se "amana" pana la discutia in contradictor a exceptiri "litispendenta", acesta priveste doua cauze care trebuiesc conexate, Adica au acelasi obiect de judecata si intre aceleasi parti si de aceeasi parte....Ok.
s-a amanat procesul si s-a amanat si discutarea exceptiei de litispendenta.
stefaste a scris:

Buna seara,
Rog foarte mult un domn/doamna avocat sa -mi interpreteze aceasta exprimare la incheierea sedintei in cadrul unui proces.
Mentionez ca nu cunosc termenii juridici ,de aceea apelez la dumneavoastra.
Iata cum arata exprimarea:
,,Pentru a se comunica întâmpinarea depusă de ISJ. Prorogă la termenul nou acordat discuţia referitoare la excepţia de litispendenţă."
Multumesc anticipat!

Procesul s-a amanat pentru comunicarea intampinarii depuse de catre ISJ, iar la urmatorul termen se va pune in discutie exceptia litispendentei care a fost ridicata de o parte din proces.
Litispendenţa este reglementată de art.163 alin.1 C.proc.civ., potrivit căruia „nimeni nu poate fi chemat în judecată pentru aceeaşi cauză, acelaşi obiect şi de aceeaşi parte înaintea mai multor instanţe”.
Aşadar, litispendenţa este situaţia în care două sau mai multe instanţe de fond, deopotrivă competente, sunt sesizate cu aceeaşi pricină.