Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate, donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate, donatie

Daca o femeie avea o casa donatie si sotul ei reconstruieste casa, demoland casa veche.in cazul unui divort cum se face cu acea casa?cina are dreptul la ea?
Fiind realizata in timpul casatoriei se prezuma legal ca noua constructie este proprietatea comuna a ambilor soti, pana la proba contrara .
terenul pe care e construita noua casa va apartine in exclusivitate doamnei si casa va fi bun comun in cote de 1/2 pt fiecare din soti.