avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie in timpul casatoriei- regim juridic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie in timpul casatoriei- regim juridic

eu si sotul meu ne-am construit casa pe pamantul donat de tatal sotului ,donatie facuta in timpul casatoriei noastre.la un eventual partaj ma va afecta lucrul acesta?
Donatia este facuta pe numele sotului sau ambilor?
Conform art.340 NCC"Nu sunt bunuri comune,ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite prin mostenire legala,legat sau donatie,cu exceptia cazului in care dispunatorul a prevazut,in mod expres,ca ele vor fi comune;"
da,e pe numele sotului,se specifica ca e casatorit,dar e doar numele lui
Terenul este bun propriu al sotulului dumneavoastra .

Bunurile dobandite prin acte de donatie, in timpul mariajului, sunt exceptate de la comunitatea matrimoniala de bunuri.

( din expunerea dumneavoastra, inteleg ca nu s-a dispus donarea bunului ambilor soti ).


Dumneavoastra exercitati un drept de superficie asupra terenului.


Dreptul de superficie va confera drept de posesie, folosinta si drept de dispozitie materiala asupra imobilului.


Constructia edificata in timpul casatoriei este bun comun.( proprietatea comuna devalmasa este caracaterizata prin faptul ca niciunul dintre codevalmasi nu are individualizata cota-parte din dreptul de proprietate, dreptul de proprietate nefiind fractionat).


Cota-parte din dreptul de proprietate urmeaza a fi individualizata prin imparteala.( bunul urmand a fi partajat ).


Asadar, sotul dumneavoastra poate invoca in instanta ca el este proprietarul terenului aferent constructiei, putand obtine atribuirea bunului .


In orice forma ar fi sistata starea de devalmasie, va fi individualizata cota-parte din dreptul de proprietate.


Prezumtia de comunitate , incidenta bunurilor dobandite de catre soti , nu este una irefragrabila, ci poate fi combatuta prin orice proba contrara.



Instanta de judecata va avea in vedere criterii generale, retinute la partajare : sumele de bani investite in vederea edificarii constructiei, actele de conservare efectuate ulterior, care au condus la sporirea valorii de circulatie a bunului, actele de administrare incheiate, situatia locativa a fiecaruia.






Succes.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj la multa vreme dupa divort cion59 cion59 Bună ziua. Am fost căsătorit și am împreună cu fosta soție un apartament. Avem împreună și 2 copii. Am divorțat însă acum 12 ani dar nu am făcut ... (vezi toată discuția)
Partaj soaresil soaresil in cazul unui partaj, cand bunul a fost achitat de una din parti ( parintii ), in timpul casatoriei , cum se va proceda? de la cumparare au trecut 23 ... (vezi toată discuția)