avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1994 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescrierea faptei penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescrierea faptei penale

cind se poate (daca se poate) si in ce conditii se poate prescrie fapta , respectiv ; este vorba de o hotarire judecatoreasca art. 20 rap. la art 176 lit b din Cp. , care sa dat la data de 31.05. 2006 si definitivata de curtea suprema Bucuresti la data de 03.04.2008 , FAPTA a AVUT LOC in data de 03.04.1993
va multumesc anticipat



este vorba de condamnare cu inchisoare de 7,5 ani pt. tentaviva de omor deosebit de grav.
eu fac referire atit la prescriptia faptei cit si la prescriptia raspunderii penale , avind in vedere perioada de timp ce a trecut de la comiterea faptei pina la hotarirea judecatoreasca definitiva pe de-o parte , iar pe de-alta parte perioada indelungata ce a trecut de la comiterea faptei pina in prezent !!!
eventual .......chiar si un mic indiciu in ceea ce priveste o eventuala beneficiere de redozare a pedepsei dupa acest nou cod penal ce va aparea (probabil) in luna octombrie .
ps. tin sa mentionez ca, aceasta hotarire judecatoreasca din aprilie 2008se afla pe rol la CEDO, ea nefiind inca solutionata pina in prezent
Va Multumesc inca odata anticipat pt orice informatie ce ar putea ajuta aceasta cauza intr-un fel sau altul
Ultima modificare: Duminică, 17 Aprilie 2011
piemu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:11, 17 Aprilie 2011
Cat ati primit pedeapsa?
Daca pedeapsa aplicata nu depaseste 5 ani, 5 ani plus durata pedepsei aplicate.
Oferiti mai multe date, eu presupun ca faceti referire la prescriptia executarii pedepsei si nu la cea a raspunderii penale...
Pentru a primi informatiile pe care le doriti este necesara o detaliere a problemei cu privire la pedeapsa aplicata si la la modul de executare al acesteia
In cazul dvs, se pune problema prescriptiei executarii pedepsei si nu prescriptia raspunderii penale.
Termenul de prescriptie a executari pedepsei se socoteste de la data cand hotararea de condamnare a ramas definitiva.
Termenul este de 5 ani, plus durata pedepsei ce urmează a fi executată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescrierea faptei penale kip kip vreau sa stiu dupa cat timp se prescrie o condamnare de trei 3 ani definitiva pentru furt calificat (vezi toată discuția)
Prescriptie ioana_h ioana_h pt furt calificat facuta fapta in 2002,condamnat in 2007 la 3 ani si 6 luni,asi vrea sa stiu cand se prescrie.. de la data faptei se socoteste sau de la ... (vezi toată discuția)
Prescriptia executarii pedepsei inainte de termen? iopih iopih Buna. Pentru o condamnare(fals,uz de fals,etc.) de 8,5 ani primita acum 9 ani prescriptia executarii pedepsei se va face,din cate am inteles, abia peste vreo ... (vezi toată discuția)