avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate am o problema la un bar public (proprietara nu prea ma ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

am o problema la un bar public (proprietara nu prea ma vrea acolo)

patronul unui bar nu imi da voie sa stau la masa de la intrare in local (sustinand k e masa ei), dar nici pe scaunul pe care l-a pus la bar. nu am facut scandal nu am jignit-o cu nimik, pur si simplu zice k pe scaun nu am ce cauta pt ca e scaunul barmanului si el trebuie sa stea in fata barului si nu are voie sa se miste de akolo numai kand e chemat. in plus ma jigneste pe ungureste nestiind k si eu cunosc limba. de aici mi-am dat seama k are treaba cu mine, nu ii place cum arat si ca stau o ora sau doua la o cafea si un suc (asta zice pe ungureste) si am auzit cum i-a zis unui client sa ma intrebe dak nu am treaba akasa. clienti nu are atatia, incat sa fie nevoita sa ma dea afara k nu are loc sau ceva de genul.
Asa e cred ca are ceva personal cu tine deoarece nu faci consumatie, dar nu stiu ce e de facut.
Cauta un alt bar .
dar eu nu cred k are dreptul, asta consum de obicei de 2 ori pe sapt si de multe ori am avut cea mai mare consumatie de pe ziua respectiva imi aduceam si prietenele si eu le plateam in plus prietenul meu lucra akolo
Asa cum a spus cel de antai, nu cred ca ar fi solutiile "legale". Nici e nevoie de un "mediator" nici e cauza de cheamara in judecata, nici e posibil interventii ai politistilor, jandarmeri, pompieri, 112, OPC, de la DNA, SI, parlamentari, senatori, primar, vice, consilieri, Sanipid, ITM, etc. :D
Folosirea aparatura administrativa publica pentru asa ceva este asemanator cu cheamarea salvarea pentru a sa te duca la ospital pentru ca ai avut o gripa. Sfaturile ar fi de genul dute la alt bar, sau lasa sa se treaca momentul "jignirei"si faci ca nu stis ce zice. Sunt baruri care indica "personalul localului işi rezervă dreptul de a-ţi selecta clienţii". Numai sa nu fie motive arbitrare care sa aduca a discriminare. (rasa, religia, sex, etc). L-ai spus ca prietenul tau este ospatar acolo?. Daca nu i spui. In ungaresc, ca sa sti ca cunosc limba sa.
multumesc pentru sfaturi :), insa imi pare rau k se poarta asakiar am ajutat-o sa isi redecoreze barul cu picturi si nu i-am luat pe nici kare mai mult de 30 lei ele valorau mai bine de 100 lei mi-ai confirmat pictori. eu kiar nu am avut probleme pana akum cu nimeni, sunt o fire foarte linistita de fel. asta e. in legatura cu cosumatia, sunt multi care stau si 5 ore pe putin la o bere. dar dak i s-a pus pata ;)) asta e. o sa fie bine si multumesc
Buna ziua,
Iti inteleg nemultumirea,dar atita timp cit nu esti simpatizata sau cel putin "acceptata" in acel bar,parerea mea este sa mergi in alta locatie de acest gen.Spui ca prietenul tau lucreaza acolo,dar si asta se poate rezolva,cu aparitia ta cit mai rar in acel bar.Poate si asta o nemultumeste pe doamna respectiva (posibil sa considere ca-i distragi atentia,ori il opresti din activitate) nu stiu.:luck:
Cit despre consumatie..o poti face in alt bar,unde vei primi cel putin un zimbet ca rasplata...:console:

Alte discuții în legătură

Plangere penala cer ajutor marius_alexxxx marius_alexxxx Va rog ajutazima cu un sfat! Am avut o relatzie de 2 ani lumate cu o fata d care m-am despartzit de 3 luni.acum cateva zile ne-am intalnit din intamplare pe ... (vezi toată discuția)
Mi se poate interzice accesul intr-un local/pub? mariusconstantin mariusconstantin Frecventez un local de cartier de 2 ani de zile. Acum 10 zile m-am petrecut acolo, iar la finalul serii am tot fost rugat insistent de catre ospatarite sa ... (vezi toată discuția)
Cred ca am schizofrenie,sunt foarte speriata anamaria123 anamaria123 buna!ma numesc ana,am 22 ani si cred k am un inceput de schizofrenie...nuj cand a inceput totul dar acum simt k pur si simplu o iau razna...acum 8 luni de zile ... (vezi toată discuția)