Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concubinaj

Am o matusa care traieste in concubinaj as vrea sa stiu daca la dececesul ei concubinul are drept la bunurile matusi mele are cota parte dintr-o casa mostenita de la parinti concubinul nu are servici si nu are venit nu a investit nimic in acea casa
Daca nu sunt casatoriti legal, nu are dreptul s-o mosteneasca.
nu are!
Are totusi anumite drepturi, in cazul bunurilor dabandite, cand se va avea in vedere fiecare bun in parte, daca se ajunge la partaj.
Astfel, daca la achizitionarea unui obiect casnic sau de mobilier cei doi concubini au contribuit in proportii egale, atunci tot in aceste proportii vor avea dreptul sa ia in cazul partajului.
Tipul de proprietate se numeste pe cote parti, deoarece proportia fiecaruia de contributie este stabilita foarte precis. Daca un anumit bun dobandit nu este partajabil in natura si fostii concubini nu se inteleg, atunci obiectul respectiv poate fi vandut si suma de bani obtinuta va fi impartita conform cotei ce-i revine fiecaruia.
Adica daca nu are acte justificative pe bunurile achizitionate in comun, in nume propriu, sau martori, sau orice alt mijloc de proba care sa demonstreze contributia proprie in orice moment, concubinul poate sustine contributia comuna si cere vanzarea ptr. a obtine o anumita suma de bani
.
Consilier Juridic,
Severo a scris:

Are totusi anumite drepturi, in cazul bunurilor dabandite, cand se va avea in vedere fiecare bun in parte, daca se ajunge la partaj.
Astfel, daca la achizitionarea unui obiect casnic sau de mobilier cei doi concubini au contribuit in proportii egale, atunci tot in aceste proportii vor avea dreptul sa ia in cazul partajului.
Tipul de proprietate se numeste pe cote parti, deoarece proportia fiecaruia de contributie este stabilita foarte precis. Daca un anumit bun dobandit nu este partajabil in natura si fostii concubini nu se inteleg, atunci obiectul respectiv poate fi vandut si suma de bani obtinuta va fi impartita conform cotei ce-i revine fiecaruia.
Adica daca nu are acte justificative pe bunurile achizitionate in comun, in nume propriu, sau martori, sau orice alt mijloc de proba care sa demonstreze contributia proprie in orice moment, concubinul poate sustine contributia comuna si cere vanzarea ptr. a obtine o anumita suma de bani
.

Domnule @severo, v-ati indepartat de subiect.Nu este vorba de un partaj, ci de o eventuala succesiune.
Userul, chiar daca nu prea stie sa foloseasca punctuatia, a intrebat daca la dececesul matusii concubinul are drept la bunurile ei, matuse care are cota parte dintr-o casa mostenita de la parinti ei.
Concubinul nu are nici un drept la masa partajabila lasata de matuse in urma decesului.
Se vor cauta alti mostenitori legali care ar putea avea vocatie succesorala.
Asta in cazul in care nu exista testament in favoarea concubinului.
Marcel Mihalache, Avocat