avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copiii mei pot mosteni bunurile concubinei, in cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copiii mei pot mosteni bunurile concubinei, in cazul decesului meu?

Buna ziua ! Daca se poate sa fiu lamurit intr-o problema ... De 16 ani traiesc in concubinaj. In acest timp nu am divortat, avand grija ca, copiilor mei din perioada casatoriei sa nu le lipseasca nimic. In urma decesului meu, au dreptul la o parte din bunurile (proprietati), pe care le am impreuna cu concubina, acestea fiind pe numele ei ?
Va multumesc.

Va multumesc foarte mult.

:offtopic: Nu mai stergeti mesajul initial dupa ce oameni au depus efort sa va dea un raspuns, sa va ajute. Sunt convinsa ca intelegeti utilitatea acestei reguli: sa se pastreze intelesul intregului subiect.
Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Septembrie 2008
Liliana Gradinaru, Avocat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 03:06, 5 Septembrie 2008
Nu exista o lege a concubinajului in Romania. In concubinaj, cu privire la bunuri, se aplica regulile proprietatii comune.Bunurile dobandite in perioada concubinajului vor apartine in principiu celui care le-a dobandit, in afara situatiei des intalnite cand la dobandirea lor a contribuit si celalalt concubin. Fiecare are o cota proportionala cu cota sa de contributie, care va fi insa dovedita cu mijloace de proba legale, neexistand nici un fel de prezumtie in acest sens.
Dovada contributiei va trebui facuta pentru fiecare bun in parte si in raport de totalitatea bunurilor. Asadar au dreptul la mostenire daca i le lasi prin titlu testamentar!


comarius a scris:

Buna ziua ! Daca se poate sa fiu lamurit intr-o problema ... De 16 ani traiesc in concubinaj. In acest timp nu am divortat, avand grija ca, copiilor mei din perioada casatoriei sa nu le lipseasca nimic. In urma decesului meu, au dreptul la o parte din bunurile (proprietati), pe care le am impreuna cu concubina, acestea fiind pe numele ei ?
Va multumesc.


Legea română nu recunoaşte concubinajul ca formă de convieţuire.
Din punct de vedere juridic, pe planul relatiilor personale nu exista probleme. Fiecare isi poate parasi partenerul de viata atunci cand considera necesar. Este, de altfel, avantajul incontestabil si evident al unei asemenea relatii. Dar, se pune problema care este regimul bunurilor dobanidite in comun.
Spre deosebire de regimul comunitatii, in cazul bunurilor dabandite de concubini se va avea in vedere fiecare bun in parte. Astfel, daca la achizitionarea unui obiect de mobilier cei doi au contribuit in proportie egala, atunci tot in aceasta proportie vor avea dreptul sa ia in cazul partajului.
Tipul de proprietate se numeste pe cote parti, deoarece proportia fiecaruia de contributie este stabilita foarte precis. Daca un anumit bun dobandit nu este partajabil in natura si fostii concubini nu se inteleg, atunci obiectul respectiv poate fi vandut si suma de bani obtinuta va fi impartita conform cotei ce-i revine fiecaruia.
Daca un bun este dobandit de cei doi parteneri de viata, dar in actul de achizitie figureaza numai unul dintre ei. Contributia si a celuilalt partener fiind o situatie de fapt, poate fi dovedita prin orice mijloc de proba, inclusiv cu martori.
Concubinii, spre deosebire de soti, nu au vocatie reciproca la mostenirea celuilat. Este vorba de mostenirea legala, deoarece nimic nu ii impiedica sa lase un testament prin care sa-l instituie mostenitor pe partenerul sau.
Dintr-o astfel de relatie pot rezulta si copii. In legatura cu situatia copiilor nascuti in afara casatoriei, acestia se bucura de acelasi regim de ocrotire ca si orice copil din casatorie, legea prevede asimilarea copilului din afara căsătoriei cu cel din căsătorie .
comarius a scris:

Buna ziua ! Daca se poate sa fiu lamurit intr-o problema ... De 16 ani traiesc in concubinaj. In acest timp nu am divortat, avand grija ca, copiilor mei din perioada casatoriei sa nu le lipseasca nimic. In urma decesului meu, au dreptul la o parte din bunurile (proprietati), pe care le am impreuna cu concubina, acestea fiind pe numele ei ?
Va multumesc.


Ma tem ca daca bunurile sunt pe numele concubinei, copii dvs nu vor mosteni nimic decat daca sunt si copii concubinei.

avocat Claudiu Lascoschi
Ma tem ca daca bunurile sunt pe numele concubinei, copii dvs nu vor mosteni nimic decat daca sunt si copii concubinei

:worthy:
Exista si o concluzie ?
Sa intelegem ca este corect raspunsul de mai sus ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj dupa concubinaj ContSters97117 ContSters97117 Nu stiu daca problema mea se incadreaza in acest domeniu ,dar incerc totusi sa va adresez cateva intrebari in speranta ca imi veti putea raspunde, sau eventual ... (vezi toată discuția)
Concubinaj ady492 ady492 Am o matusa care traieste in concubinaj as vrea sa stiu daca la dececesul ei concubinul are drept la bunurile matusi mele are cota parte dintr-o casa mostenita ... (vezi toată discuția)
Partaj coachizitie Borza Borza Buna' Va rog cine are sa imi trimita un model de partaj in coachizitie.*concubini Multumesc (vezi toată discuția)