Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilire nume de familie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilire nume de familie copil

Buna ziua,

vrem sa ne casatorim si sa ne pastram fiecare numele, insa am dori ca ev, copii sa poarte numele meu. La primarie ni s-a spus ca nu avem nicio sansa deoarece copilul ar primi automat numele de familie al tatalui. Chiar nu exista o posibilitate?

Va multumesc

lilli
Art. 62 Codul familiei
Copilul din casatorie ia numele de familie comun al parintilor.
Daca parintii nu au un nume de familie comun, copilul va lua numele de familie al unuia dintre ei ori numele lor reunite. In acest caz, numele copilului se va stabili prin invoiala parintilor si se va declara, odata cu nasterea copilului, la serviciul de stare civila. In lipsa unei asemenea invoieli, autoritatea tutelara de la domiciliul copilului va hotari, ascultand pe parinti, daca copilul va purta numele unuia dintre ei sau numele lor reunite.
Doar dvs si sotul puteti hotari numele copiilor. Cei de la Primarie sunt dezinformati, cum se intampla adesea.
Va multumesc mult. Ma simt nespus de usurata.
ei, inca se merge pe idea ca traim intr-un stat patriarhal........dar lucrurile se schimba teribil de repede.:)
drept e ca legea in discutie e mai veche si ar fi trebuit cunoscuta.X-(