avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce este de facut de la 1 Mai conform noului CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce este de facut de la 1 Mai conform noului CM

Ce avem de facut dupa data de 1 mai in cadrul Departamentului Resurse Umane? Vor trebui semnate noi CIM cu salariatii? Ce se modifica? Urmeaza sa plec din societatea in care lucrez inainte de 1 mai si as dori sa las colegilor totul in regula.Exista cineva care imi poate spune cu exactitate ce am de facut?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:43, 19 Aprilie 2011
Acte aditionale la toti salariatii prin care introduceti criteriile de evaluare a activităţii profesionale in cim, eventual si de modificare a preavizului la concediere si poate la demisie.
Dovada ca ati predat titularilor carnetele de munca si sa completati dosarele de personal cu copii integrale ale acestora.
Tanjiani a scris:

Acte aditionale la toti salariatii prin care introduceti criteriile de evaluare a activităţii profesionale in cim, eventual si de modificare a preavizului la concediere si poate la demisie.
Dovada ca ati predat titularilor carnetele de munca si sa completati dosarele de personal cu copii integrale ale acestora.


Legea nu are efect retroactiv ...... prin urmare, solutia ar fi introducerea in R.I. a criteriilor de evaluare si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor, dupa care acesta sa fie adus la cunostinta salariatilor.
Evident ca aceste criterii vor putea fi aplicate decat de la data cand actul aditional isi produce efectele nu retroactiv :)
Avand in vedere ca la salariul minim pe economie am aplicat vechii coeficienti, acum ce este de facut, se modifica cu noii coeficienti care sunt mai mici? Se face act aditional pentru fiecare salariat?
micaela38 a scris:

Avand in vedere ca la salariul minim pe economie am aplicat vechii coeficienti, acum ce este de facut, se modifica cu noii coeficienti care sunt mai mici? Se face act aditional pentru fiecare salariat?


Care coeficienti ? ... nu mai exista CCMN...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca si criteriile de evaluare dupa 1.5.2011 apetra apetra Conform ultimelor modificari aduse la Codul muncii, in momentul in care intocmim un contract individual de munca ar trebui sa introducem in contract, ... (vezi toată discuția)
Act aditional cim - codul muncii 2011 Mariralu Mariralu Buna ziua , Dupa cum stim toti, au intervenit unele shimbari in CIM, privind previzul ( demisie, concediere) , intrebarea mea este: trebuie sa fac act ... (vezi toată discuția)
Cim carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua! Am rugamintea sa ma ajute cineva cu urmatorul raspuns : Pt. ce anume se face act aditional la vechile CIM - pt. a fi in conformitate cu modif. ... (vezi toată discuția)