Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce este de facut de la 1 Mai conform noului CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce este de facut de la 1 Mai conform noului CM

Ce avem de facut dupa data de 1 mai in cadrul Departamentului Resurse Umane? Vor trebui semnate noi CIM cu salariatii? Ce se modifica? Urmeaza sa plec din societatea in care lucrez inainte de 1 mai si as dori sa las colegilor totul in regula.Exista cineva care imi poate spune cu exactitate ce am de facut?
Acte aditionale la toti salariatii prin care introduceti criteriile de evaluare a activităţii profesionale in cim, eventual si de modificare a preavizului la concediere si poate la demisie.
Dovada ca ati predat titularilor carnetele de munca si sa completati dosarele de personal cu copii integrale ale acestora.
Tanjiani a scris:

Acte aditionale la toti salariatii prin care introduceti criteriile de evaluare a activităţii profesionale in cim, eventual si de modificare a preavizului la concediere si poate la demisie.
Dovada ca ati predat titularilor carnetele de munca si sa completati dosarele de personal cu copii integrale ale acestora.

Legea nu are efect retroactiv ...... prin urmare, solutia ar fi introducerea in R.I. a criteriilor de evaluare si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor, dupa care acesta sa fie adus la cunostinta salariatilor.
Evident ca aceste criterii vor putea fi aplicate decat de la data cand actul aditional isi produce efectele nu retroactiv :)
Avand in vedere ca la salariul minim pe economie am aplicat vechii coeficienti, acum ce este de facut, se modifica cu noii coeficienti care sunt mai mici? Se face act aditional pentru fiecare salariat?
micaela38 a scris:

Avand in vedere ca la salariul minim pe economie am aplicat vechii coeficienti, acum ce este de facut, se modifica cu noii coeficienti care sunt mai mici? Se face act aditional pentru fiecare salariat?

Care coeficienti ? ... nu mai exista CCMN...