Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contract de reusita? Exista asa ceva? Care ar fi ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contract de reusita? Exista asa ceva? Care ar fi solutia

Buna ziua,
Sora mea urmeaza sa fie implicata intr-un proces. Am platit avocatului onorariul, dar banuiesc ca ar fi si mai motivat pentru a-si face treaba cat mai bine daca ar mai primi un bonus. Problema este ca acesti bani i-as imprumuta de la banca si nu vreau sa iau in calcul sa ii dau dinainte de a sti o hotarare definitiva. Nu i-am propus pana acum, dar as vrea sa ii propun ca in cazul in care rezultatul este cel dorit eu sunt dispus sa ii mai achit o suma de x lei ca bonus. Ma gandesc ca nici el nu m-ar crede pe cuvant ca dupa ce sora mea ar primi hotararea dorita i-as mai da eu banii. Nici inainte nu vreau sa ii mai dau alti bani.

Asadar exista vreun contract de acest tip care sa stipuleze ca daca avocatul obtine o anumita decizie la tribunal ii mai achit o suma de? Care ar fi solutia ca si el sa fie sigur ca isi primeste banii, dar nici eu sa nu ma trezesc cu banii dati aiurea.

Va multumesc.
liniar, utilizator
In contractul pe care il incheiati cu avocatul poate fi prevazut si un onorariu de succes care se va achita la finalizarea dosarului daca rezultatul va este favorabil.