Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Am si eu o situatie : Am avut un litigiu de munca pe ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Am si eu o situatie : Am avut un litigiu de munca pe care in ...

Am si eu o situatie :

Am avut un litigiu de munca pe care in fond l-am pierdut. Avocata mi-a prezentat atunci decat un contract unde se prezenta ca onorariu fix suma de 4200 ron, care i-am si achitat inainte de a depune dosarul la tribunal. In contract mai e mentionat ca in cazul unui succes se vor percepe 16% din toate salariile incasate pana la data reintegrarii, asta insemnand cam 2 ani dupa
Dupa pronuntare, la apel am avut dreptul de 10 zile.
Avocata nu mi-a mai mentionat si de plata altui onorariu fix, depunand de data asta apelul. Cu 2 luni inainte de apel am tot incercat sa o mai contactez pentru a mai comenta niste idei de adaugat , am dat si mailuri referitor la completari, precum si jurisprudente favorabile, dar nu a raspuns. Motiv pentru care cu o saptamana inainte am angajat un alt avocat si am renuntat la contractul ei, desi a depus apelul , dar nu a prezentat un alt contract de apel. Culmea ca la o saptamana inainte de apel apel imi trimite un mesaj mentionand ca imi va emite facturile de onorarii fixe si de succes.
Avand in vedere ca deja a pierdut procesul, nu a prezentat nici o alta dorinta de onorariu fix pana cu o saptamana inainte de apel, ea deja depunand apelul , cum pooate sa imi ceara tocmai acum atat onorariul fix dar mai ales cel de succes ? Vazand ca am renuntat la ea, pe
considerent ca nu este destul de complet dosarul la apel ma poate executa pentru asa ceva cerand onorariile fixe si de succes ?
Dupa ce i-am raspuns cu toate explicatiile si i-am si prezentat motivele renuntarii, imi si emite facturi de onorariu fix de inca 4200 ron , dar si cel de succes de 40.000 ron, care culmea reprezinta sume din salarii brute, nici macar nete , ce ar fi incasate de la firma in cazul in care ar fi castigat de noul avocat.
Si mai culmea e ca pe notificarea care mi-a trimis-o imi explica ca nu mi-a cerut pana acum inca un onorariu fix pentru ca stia ca am o situatie financiara grea si ca eu i-am solicitat asta sa ma astepte pana aproape de termen. Asta e fals pentru ca nu am facut scris asa ceva. Inca mentioneaza ca nu i-am aratat pe parcursul colaborarii ca nu as fi multumit de ea ci ca doar vreau sa nu ii achit onorariile. Si desi am insistat ca am renuntat la ea pentru ca nu mai raspundea la telefon ,mailuri si ca se puteau face completari mult mai bune pentru a se mari sansele de rezultat favorabil , ea mentioneaza ca prezenta ei a fost doar de diligenta, nu de rezultat . Deci si recunoaste practic ca nu era interesata de rezultat.
alex198705, utilizator
Nu poate nimeni sa isi expuna o parere referitor la acest caz?

alex198705 a scris:

Am si eu o situatie :

Am avut un litigiu de munca pe care in fond l-am pierdut. Avocata mi-a prezentat atunci decat un contract unde se prezenta ca onorariu fix suma de 4200 ron, care i-am si achitat inainte de a depune dosarul la tribunal. In contract mai e mentionat ca in cazul unui succes se vor percepe 16% din toate salariile incasate pana la data reintegrarii, asta insemnand cam 2 ani dupa
Dupa pronuntare, la apel am avut dreptul de 10 zile.
Avocata nu mi-a mai mentionat si de plata altui onorariu fix, depunand de data asta apelul. Cu 2 luni inainte de apel am tot incercat sa o mai contactez pentru a mai comenta niste idei de adaugat , am dat si mailuri referitor la completari, precum si jurisprudente favorabile, dar nu a raspuns. Motiv pentru care cu o saptamana inainte am angajat un alt avocat si am renuntat la contractul ei, desi a depus apelul , dar nu a prezentat un alt contract de apel. Culmea ca la o saptamana inainte de apel apel imi trimite un mesaj mentionand ca imi va emite facturile de onorarii fixe si de succes.
Avand in vedere ca deja a pierdut procesul, nu a prezentat nici o alta dorinta de onorariu fix pana cu o saptamana inainte de apel, ea deja depunand apelul , cum pooate sa imi ceara tocmai acum atat onorariul fix dar mai ales cel de succes ? Vazand ca am renuntat la ea, pe
considerent ca nu este destul de complet dosarul la apel ma poate executa pentru asa ceva cerand onorariile fixe si de succes ?
Dupa ce i-am raspuns cu toate explicatiile si i-am si prezentat motivele renuntarii, imi si emite facturi de onorariu fix de inca 4200 ron , dar si cel de succes de 40.000 ron, care culmea reprezinta sume din salarii brute, nici macar nete , ce ar fi incasate de la firma in cazul in care ar fi castigat de noul avocat.
Si mai culmea e ca pe notificarea care mi-a trimis-o imi explica ca nu mi-a cerut pana acum inca un onorariu fix pentru ca stia ca am o situatie financiara grea si ca eu i-am solicitat asta sa ma astepte pana aproape de termen. Asta e fals pentru ca nu am facut scris asa ceva. Inca mentioneaza ca nu i-am aratat pe parcursul colaborarii ca nu as fi multumit de ea ci ca doar vreau sa nu ii achit onorariile. Si desi am insistat ca am renuntat la ea pentru ca nu mai raspundea la telefon ,mailuri si ca se puteau face completari mult mai bune pentru a se mari sansele de rezultat favorabil , ea mentioneaza ca prezenta ei a fost doar de diligenta, nu de rezultat . Deci si recunoaste practic ca nu era interesata de rezultat.