Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum recuperez permisul?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum recuperez permisul?

Buna ziua. Am accidentat usor cu oglinda un pieton in stare de ebrietate. M-am oprit si am insistat sa-l duc la spital dar pur si simplu nu a vrut. Dupa cateva ore in care pietonul a ajuns acasa, s-a odihnit, m-am trezit cu politia la usa mea. Incadrarea a fost fuga de la locul accidentului desi pietonul la recoltarea de sange inca avea alcolemie peste limita iar eu aveam martori cum ca m-am oprit si am insistat sa-l duc la spital si politie. Dosarul a ajuns de la politie la parchet iar acolo stagneaza. Mai exact se fac 3 luni imediat. Am cerut o audienta la primprocurorul care se ocupa de dosar iar raspunusl a fost sa astept pana ce-i vine randul. Ce mai pot face sa grabesc procedurile dar totodata sa nici nu supar pe cineva ca nu as vrea sa stau fara permis vreo 2 ani si prin judecati. (mentionez ca m-am impacat cu "victima" iar recomandarea politie la dosar a fost neinceperea urmarii penale.)
ati gresit in sensul ca trebuia sa sunati la 112 si sa anuntati accidentul chiar daca victima a luat-o la fuga, de aceea aveti dosarul penal.
nu exista un termen de solutionare a dosarului insa puteti obtine dovada de circulatie de la procuror, valabila ptr 30 de zile cu posibilitate de reinnoire.

la finalizarea dosarului veti primi NUP si apoi o suspendare a permisului de 90 de zile.
Probleme pe care nu ati precizat-o este daca politia v-a facut macar proba etilotest si daca nu v-a eliberat cumva o dovada cu drept de circulatie (sau fara ). In functie de asta puteti cere eliberarea unei astfel de dovezi de la procurorul de caz.
Organele abilitate sa efectueze cercetari (politia si parchetul) sunt confruntate cu un mare aflux de cauze , astfel ca in situatii de acest gen , termenul de asteptare este foarte mare.
Legea nu stipuleaza in mod expres un termen de derulare a urmaririi penale , sintagma folosita , fiind de "termen rezonabil"
Mergeti in audienta la primul procuror sau trimiteti un memoriu , prin care rugati urgentarea cercetarilor