Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... administrator SA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

administrator SA

Buna ziua!

1. Am citit ca conform Legea 441/2006 referitor la SA:
"În cazul în care administratorii au fost desemnaţi dintre salariaţii societăţii, contractul individual de muncă este suspendat pe perioada mandatului".
Acest lucru este valabil sau s-a modificat?

2. Inca o intrebare:
In cazul SA administratorul in fata legii garanteaza cu propria avere ptr eventualele daune provocate? Daca da acest lucru unde este specificat exact in lege?

Va multumesc
brigite a scris:

Buna ziua!

1. Am citit ca conform Legea 441/2006 referitor la SA:
"În cazul în care administratorii au fost desemnaţi dintre salariaţii societăţii, contractul individual de muncă este suspendat pe perioada mandatului".
Acest lucru este valabil sau s-a modificat?

2. Inca o intrebare:
In cazul SA administratorul in fata legii garanteaza cu propria avere ptr eventualele daune provocate? Daca da acest lucru unde este specificat exact in lege?

Va multumesc

1. Nu s-a modificat aceasta prevedere din legislatie ... prin urmare, ea este in vigoare si se aplica numai in cazul S.A. .... art.137 ind.1 alin.3 din Legea nr.31/1990.

2. Art.144 ind.2 alin.2 din Legea nr.31/1990
Administratorii raspund fata de societate pentru prejudiciile cauzate prin actele indeplinite de directori sau de personalul incadrat, cand dauna nu s-ar fi produs daca ei ar fi exercitat supravegherea impusa de indatoririle functiei lor.