Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA la achizitia de marfuri intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA la achizitia de marfuri intracomunitare

Daca doresc sa achizitionez bunuri dintr-un stat european de la o alta firma platitoare de TVA la pretul netto TVA-ul de 24% care va fi inclus in pretul de vanzare in Romania voi fi nevoit sa-l platesc anticipat sau abia la vanzarea marfii ?
La facturare.
Ok. Incă ceva. Dacă marfa nu se vinde şi vânzătorul nu acceptă returul ei, am voie să o vând in pierdere sau cum se procedează ?
art. 17 din OG nr. 99/2000
Este interzis oricărui comerciant să ofere sau să vândă produse în pierdere, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 16 lit. a) - c), e) - i), precum şi în cazul produselor aflate în pachete de servicii. Prin vânzare în pierdere, în sensul prezentei ordonanţe, se înţelege orice vânzare la un preţ egal sau inferior costului de achiziţie, astfel cum acesta este definit în reglementările legale în vigoare.

in aceasta ordonanta veti gasi mai multe detalii cu privire la acest subiect.
de vazut si HG 333/2003.