Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Absentare nemotivata de la servici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Absentare nemotivata de la servici

Buna ziua,
poate cineva sa imi spuna cum sa procedez in situatia in care un angajat lipseste de la servici nemotivat de o luna. Ar trebui sa ii fac scrisoare pe care sa o trimit cu confirmare sau cercetare disciplinara?

Va rog daca este cineva care poate sa imi spuna care sunt pasii de facut si ce documente trebuiesc intocmite in acest caz.

Multumesc.
Scrisoare cu confirmare de primire prin care il convocati sa se prezinte la unitatea in vederea lamurii absentelor nemotivate. Neprezentarea la data si ora convocarii sau lipsa argumenelor legale va da dreptul sa incetati raporturile de munca cu respectivul angajat.
Art.263-268 din Codul muncii va spun exact cum se procedeaza si ce pasi trebuie facuti.
plus mobile a scris:

Buna ziua,
poate cineva sa imi spuna cum sa procedez in situatia in care un angajat lipseste de la servici nemotivat de o luna. Ar trebui sa ii fac scrisoare pe care sa o trimit cu confirmare sau cercetare disciplinara?

Va rog daca este cineva care poate sa imi spuna care sunt pasii de facut si ce documente trebuiesc intocmite in acest caz.

Multumesc.

Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
• intocmirea referatului de sesizare;
• decizia (dispozitia, ordinul) de numire a comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
• convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
• ascultarea salariatului;
• intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
• emiterea deciziei de sanctionare.

Angajatorul dispune aplicarea sancţiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoştinţă despre săvârşirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârşirii faptei.