Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua!am si eu o intrebare,am dezbatut succesiunea,fiecare din mostenitor si-a acceptat mostenirea(pt ca asa mi-a zis notarul ca este mai bine)iar acum 2 dintre frati si mama mea vor sa imi dea mie partile lor fara nici un ban,iar cel de-al treilea frate vrea sa imi vanda partea lui,dar nu acum,peste cativa ani.intrebarea mea este pot pur si simplu sa ma duc la notar cu fratii care imi cedeaza si sa fie si partile lor pe numele meu?si sa fim doar eu cu celalalt frate proprietar pe casa?vreau sa mai spun inca o data ca acesti 2 frati si mama mea nu imi vand,deci ma gandesc ca nu va trebui sa facem act de vanzare cumparare.multumesc
in acest caz transmiterea proprietatii se poate face prin donatie (mama si cei doi frati) si vanzare-cumparare de la celalalt frate. Sfatul meu este ca cea mai sigura este v-c. donatia poate fi revocata.