Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua!am si eu o intrebare,am dezbatut succesiunea, fiecare dintre mostenitori si-a acceptat mostenirea(asa ne-a spus notarul ca este mai bine)iar acum 2 dintre frati si mama mea vor sa imi dea mie cotele lor fara nici un ban,iar al treilea frate vrea sa imi vanda cota lui dar nu acum,peste cativa ani.intrebarea mea este pot pur si simplu sa ma duc cu fratii si cu mama mea la notar si sa fie pe numele meu si cotele lor?sa fim doar eu si celalalt frate proprietar pe intreaga casa? mai spun o data ca fratii si mama nu vor nici un ban pe cotele lor,deci nu cred ca va fi nevoie de vreun act de vanzare cumparare.multumesc
TRANSFERUL DREPTULUI DE PROPRIETATE INSEAMNA VANZARE-CUMPARARE .Veti cumpara cotele celorlalti si veti trece o suma minima pt. ca dvs. sa deveniti ptopietar deplin asupra lor. Urmeaza ca ulterior sa faceti partajul cu fratele care va fi coproprietar cu dvs. pe imobil.
ma gandeam ca pot scapa de costul actului de vanzare cumparare din moment ce ii imi cedeaza,dar acum am inteles cum sta treaba,multumesc frumos pt raspuns