Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii pentru a beneficia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii pentru a beneficia de somaj

Buna ziua!
Am o intrebare referitor la indemnizatia de somaj
O persoana angajata in sistemul bugetar ( primarie ) isi da demisia si si apoi se angajeaza la o firma privata pentru 1 luna dupa care este concediata din motive care nu tin de persoana salariatului ( restructurari )
Poate benficia de somaj?
Poate beneficia de indemnizatie de somaj daca ultima incetare a CIM este din motive neimputabile salariatului si daca in ultimele 24 de luni are 12 luni cotizate la somaj.