Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare SRL catre catre firma norvegiana
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare SRL catre catre firma norvegiana

Buna ziua,

dupa cum vedeti chiar din subiect, sunt interesat sa stiu care este procedura de vanzare a unui SRL catre o firma din Norvegia.

SRL-ul este start-up, din Constanta, suntem 3 actionari , de acord toti sa vindem la pretul corect . Cum se face tranzactia?

Multumesc anticipat !

Mihai Tudorica
Prin contract cesiune parti sociale, act aditional la statut, inregistrare modificari la ORC.
Buna ziua!
Va sunt necesare pentru societatea norvegiana:
-Certificat de bonitate
-Certificat de inregistrare al societatii finlandeze
-Carti identitate/pasapoarte asociati
-Carti identitate/pasaport administrator/reprezentant
-Hotarare prin care se decide achizitia partilor sociale ale firmei din Romania(v-o redactam noi)

[editat de admin; motivul: publicitate nepermisa]
Admin, administrator
Va este necesara de asemenea Declaratia autentica pe propria raspundere a persoanei fizice cetatean strain in nume propriu sau ca reprezentant al persoanei juridice straine care nu este inregistrata fiscal in Romania din care sa rezulte ca nu are datorii fiscale (original sau copie certificata si, dupa caz, traducerea realizata de un traducator autorizat a carui semnatura sa fie legalizata de un notar public).
Toate actele firmei straine trebuie traduse, legalizate si apostilate.
Ghidul tuturor actelor de care aveti nevoie este aici: [ link extern ] .
=D> RalucaB Asa e, taxele de treducere sunt destul de mari mai ales daca e vorba de limbi mai putin folosite.Dar ORC accepta si traducerea din engleza daca actele firmei respective sunt cumva bilingve.