Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce acte ii fac unui distribuitor de flyere?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce acte ii fac unui distribuitor de flyere?

Buna ziua,

daca vreau sa lucrez cu niste studenti sa distribuie flyere si nu vreau sa ii fac CIM, pot face conventie civila? Nu intra la activitati dependente? Plus, stiti cum sunt studentii - azi vin, maine nu te mai poti baza pe ei...ce acoperire legala am?

suciu_diana, utilizator
Va multumesc pentru sfaturi. Legea am vazut ca s-a promulgat, insa nu s-a publicat...o astept si eu cu nerabdare :D

Cu stima,
In legea zilierilor, in art. 4 spune ca:
ART. 4(1) Durata activitatii ocazionale care poate fi exercitata in temeiul prevederilor prezentei legi este de minimum o zi, corespunzator cu 8 ore de munca

De aici, se poate deduce ca programul zilierului trebuie sa fie de minim o zi, dar poate sa fie de 2 ore/zi timp de 4 zile, chiar neconsecutive sau poate fi zilier doar daca lucreaza 8 ore/zi?

ma puteti ajuta?