avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

buna,
mama mea are 22 ani de munca, nascuta in august, 58. se poate pensiona anticipat?
Cel mai recent răspuns: andad , utilizator 08:17, 21 Aprilie 2011
Multumesc foarte mult!

Intrucat nu se mai fac inscrieri in carnetul de munca, cum se face "solicitarea pensiei anticipate" ?
Se elibereaza o adeverinta, se emite o decizie .... cum se procedeaza?


Se emite o adeverinta care sa ateste perioada de activitate realizata dupa data de 1 ianuarie 2011 ?
Exista un model tip?
1. Pentru perioadele de dupa 01.04.2001 nu mai este nevoie de carnet de munca sau adeverinte de vechime deoarece la Casa de Pensii sunt evidentiate electronic stagiile de cotizare ale tuturor persoanelor care au cotizat la pensii.
2. Pentru aceste perioade Casa de Pensii nu va cere sa dovediti stagiul de cotizare (vechimea in munca).
Multumesc tuturor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data pensionare anticipata si limita de varsta egrimariana egrimariana buna ziua, nascuta in 16.ianuarie 1958,in campul muncii din august 1977 fara intreruperi as dori sa stiu la ce varsta pot iesi in pensie anticipata si la ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata anca_b37@yahoo.com anca_b37@yahoo.com Buna ziua, Sper ca ma puteti ajuta, problema este in felul urmator: tatal meu este nascut in data de 26 iunie 1954, are in cartea de munca 39 de ani de ... (vezi toată discuția)
Dosar pensionare. tzuku51 tzuku51 maine implinesc varsta de 64 ani(multumesc,asemenea) si deoarece am reducere 1 an(am 6.5 ani grupa II),doresc sa-mi depun dosarul de pensionare; m-am angajat ... (vezi toată discuția)