Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

buna,
mama mea are 22 ani de munca, nascuta in august, 58. se poate pensiona anticipat?
Multumesc foarte mult!

Intrucat nu se mai fac inscrieri in carnetul de munca, cum se face "solicitarea pensiei anticipate" ?
Se elibereaza o adeverinta, se emite o decizie .... cum se procedeaza?

Se emite o adeverinta care sa ateste perioada de activitate realizata dupa data de 1 ianuarie 2011 ?
Exista un model tip?
1. Pentru perioadele de dupa 01.04.2001 nu mai este nevoie de carnet de munca sau adeverinte de vechime deoarece la Casa de Pensii sunt evidentiate electronic stagiile de cotizare ale tuturor persoanelor care au cotizat la pensii.
2. Pentru aceste perioade Casa de Pensii nu va cere sa dovediti stagiul de cotizare (vechimea in munca).
Multumesc tuturor!