Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune pe cale judecatoreasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune pe cale judecatoreasca

Este posibil ca dupa acceptarea mostenirii pe cale judecatoreasca, la iesirea din indiviziune mostenitorii sa-si cedeze unul altuia cota parte?
mostenitorii fac ce vor cu cotele lor
fara sa plateasca o anumita sulta?
daca eu renunt la partea mea, ca asa vreau eu, in favoarea mostenitorului x, acesta nu e obligat la sulta.
daca instanta ii atribuie lui x imobilul(de exemplu) desi nu ar fi asta vointa mea, atunci instanta il va obliga pe x sa ma despagubeasca-sa-mi plateasca sulta.

www.avocatura.cabanova.ro
multumesc mult
mariusslv a scris:

Este posibil ca dupa acceptarea mostenirii pe cale judecatoreasca, la iesirea din indiviziune mostenitorii sa-si cedeze unul altuia cota parte?

Cum adica acceptarea mostenirii pe cale judecatoreasca? Acceptarea mostenirii se face in termen de 6 luni de la deces, acceptare care paote fi expresa, in fata notarului, sau tacita, prin efectuarea unor acte (plata chiriei locuintei defunctului, faptul ca mostenitorul locuieste acolo...) etc.

S-a facut de proces de stabilire a masei succesorale si nu s-a mai facut partaj?
Oricum, partile pot dispune cum doresc de partea lor demostenire: pot sa o vanda, sa o doneze...