Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obligatia calificarii salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obligatia calificarii salariatilor

Exista o lege care ma obliga ca salariatul sa fie certificat conform unui standard ocupational? De exemplu, a terminat un liceu industrial, profil prelucrari prin aschiere si il angajez ca operator prelucrare prin electroeroziune. Trebuie sa aiba aceasta calificare? Se poate califica la locul de munca?
Va multumesc!
Nu este o lege, insa pentru anumite meserii, trebuie calificare expresa. Se poate califica la locul de munca prin contract de calificare profesionala, insa in acest caz, firma trebuie sa indeplineasca anumite conditii, sa se autorizeze si sa aibe persoane abilitate ca formator in cadrul acesteia.
mihaela_1968 a scris:

Exista o lege care ma obliga ca salariatul sa fie certificat conform unui standard ocupational? De exemplu, a terminat un liceu industrial, profil prelucrari prin aschiere si il angajez ca operator prelucrare prin electroeroziune. Trebuie sa aiba aceasta calificare? Se poate califica la locul de munca?
Va multumesc!

Se poate califica la locul de munca.
Contractul de calificare profesionala este cel în baza căruia salariatul se obligă să urmeze cursurile de formare organizate de angajator pentru dobândirea unei calificări profesionale.

Pot încheia contracte de calificare profesională salariaţii cu vârsta minimă de 16 ani împliniţi, care nu au dobândit o calificare sau au dobândit o calificare ce nu le permite menţinerea locului de muncă la acel angajator. Durata contractului de calificare profesională este cuprinsă între 6 luni şi 2 ani.