Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... care este diferenta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

care este diferenta

Am incheiet un CONTRACT DE INTRETINERE cu mama mea in urma caruia eu o sa-i asigur cele necesare alimente,hrana,medicamente etc.)pana la sfarsitul zilelor iar ea imi va da casa.Intrebarile mele ar fi ;
1.Este diferenta intre un CONTRACT DE INTRETINERE si un CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE CU CLAUZA DE INTRETINERE?
2.Acest CONTRACT DE INTRETINERE poate fii modificat (de catre mama mea)?
3.Dupa decesul mamei ,sora mea ar putea °ataca° acest CONTRACT DE INTRETINERE?
VA MULTUMESC FRUMOS!
contractul de intretinere stiti ce inseamna ca doar dvs. l-ati incheiat, dar cel de v-c cu ac. clauza inseamna transmiterea proprietatii cu conditia intretinerii
Am răspuns la această întrebare şi altor useri, dar vă voi răspunde şi dv.:
1. Contractul de întreţinere este acel contract prin care o parte, întreţinut înstrăinează un bun în schimbul întreţinerii sale până la sfârşitul vieţii în favoarea unei alte părţi, întreţinător, cu obligarea acestuia din urmă de a-i asigura înmormântarea, potrivit obiceiului locului şi pomenile aferente. Contractul de întreţinere este un contract aleatoriu, deoarece nu se cunoaşte la data încheierii sale, cuantumul prestaţiilor ce se vor acorda întreţinutului. Contractul de întreţinere poate fi desfiinţat pentru nerespectarea obligaţiilor asumate de oricare dintre părţi.
Contractul de vânzare este acel contract prin care o parte, vânzător înstrăinează un bun unei alte părţi, cumpărător în schimbul unui preţ. Contractul de vânzare este un contract în care părţile cunosc de la început întinderea drepturilor şi obligaţiilor sale. Contractul de vânzare nu poate fi anulat decât pentru cazurile expres prevăzute de lege pentru nulitatea oricărui contract.
În practică se face des confuzie între contractul de vânzare cu clauză de întreţinere şi contractul de întreţinere. Cel mai trist este că această confuzie provine chiar de la notari... Nu există contract de vânzare cu clauză de întreţinere1 Acesta poate fi ori de vânzare a unui bun în schimbul unui preţ, ori de întreţinere, în schimbul prestării întreţinerii. Oricum, în caz de litigiu, contractul poate fi numit oricum, deoarece încadrarea acestui contract într-un contract de vânzare sau de întreţinere se va face prin interpretarea clauzelor acestuia şi nu după numele său. De aceea, recomand tuturor să încheie un contract clar de la început, pentru a nu da naştere la interpretări eronate ale clauzelor sale...
2. Da, aşa cum am menţionat mai sus. Precizez că întreţinutul nu poate solicita instanţei desfiinţarea contractului de întreţinere pe motiv că întreţinătorul nu o duce la Las Vegas, nu-i dă să mănânce icre de Manciuria sau nu o îmbracă numai în aur...:D
3. Da, dacă va face dovada că nu v-aţi îndeplinit obligaţiile asumate prin contract. ;)