Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme Administratie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme Administratie

Uite cum sta treaba :
Am stabilit sa se face izolatia la acoperis .
Sa facut aceasta chestie mai mult cu forta.
Pana acum dl. Administrator nu a dat deloc pe aici cand a fost de luat decizii sedinte (am stabilit noi vecini ca fiind parte comuna sa facem lucrarea) , dar acum a venit firma care se ocupa de lucrare contractata de administratie sa dat un avans de 50% inainte de a se incepe lucrarea ei sau apucat de treaba si sa stabilit ca restul de bani o sa se bage la intretinere lunar.
Acum D-nul administrator a venit dupa bani spunand ca firma respectiva nu mai are bani sa continue lucrarile.
Noi am stabilit sa dam cate 500 RON pe fiecare luna dupa achitarea avansului de 50%.
Administratorul nici nu incepuse lucrarea si nea si bagat la intretinere suma de 50 nu 500 Ron cu vreo 2 luni inainte de a contracta lucrarea , cand l-am intrebat pt. ce sunt acei bani a zis ca pt. acoperis.
Spuneti-mi si mie ce e de facut ?
Ce masuri si demersuri trebuiesc urmate impotriva D-nului administrator.
Apropo cum pot verifica daca atat a costat lucrarea , ce acte sa ii cer sa i-mi arate ca sa ma conving de acest lucru.
Bossde_Boss, utilizator
Verificarea o poate face cenzorul asociatiei sau presedintele. Puteti avea acces si dvs. la situatiile de lucrari intocmite de firma constructoare si la receptiile preliminare efectuate de asociatie pe baza acestora...
O alta posibilitate ar fi sa solicitati sprijinul primariei care este obligata sa ia masuri in astfel de situatii...
D-l administrator trebuia sa incheie cu firma respectiva un contract in care sa stipuleze foarte clar cel putin aceste elemente:
1. Ce lucrari are respectiva firma de facut
2. In cat timp se face lucrarea si cand se apuca de lucru
3. Cat costa lucrarea si cum se fac platile
4. Care sunt penalizarile pentru nerespectarea clauzelor contractuale
5. Care este termenul de garantie a lucrarii
6. Cine, ce, cum remediaza eventualele nereguli aparute la lucrare
Iar daca a platit anumite sume respectivei firme trebuie sa aiba acte doveditoare in contabilitate si obligatoriu un contract in spatele acestor documente.
Multumesc pentru raspuns.
Normal ar fi trebuit sa aveti un deviz.In el sunt prinse operatiunile ce se vor face
materialele si defalcat sumele .
Ar fi trebuit sa vi se spuna ,suprafata,operatiile,materialele folosite (sa aduca
o mostra si sa o aprobati)si cat costa ,garantia.-nr.telefon adresa unde ii gasiti
in caz de remedieri.
La astfel de lucrari nu poti pica la acelas pret din deviz ,se calculeaza plus minus
o suma.
Toate actele sunt verificate de cenzor.
In general la o astfel de lucrare pe langa administrator,exista o echipa(comisie) formata din locatari (direct interesati)care urmaresc operatiunile.