Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua.As dori sa stiu daca se poate divorta fara a face si partajul bunurilor,in conditiile in care exista bunuri comune si un minor rezultate din casatorie.Multumesc.
partajul il puteti face oricand dupa divort.
divortati in instanta prin acord daca v-ati inteles in toate privintele
Puteti apela si la procedura medierii in conditiile legii 192/2006, adica puteti solutiona divortul si prin mediere, apeland la un mediator autorizat. Totodata, daca nu doriti a face partajul bunurilor comune doar din motive financiare, adica nu aveti bani sa platiti in instanta taxa de 3% asupra bunurilor partajabile, acest lucru se poate rezolva tot prin mediere, ajungand la un Acord cu sotul in privinta modului cum doriti sa impartiti bunurile. Exista procedura informarii gratuite, in conformitate cu legea, pe care o poate face orice mediator, care va explica modul in care se vor solutiona problemele.
La fel ca si colegul Cristea Marina va recomand divortul prin mediere. Este rapida,economica, fara stres ........