Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata impozit PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata impozit PFA

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa inteleg. Eu sunt PFA traducator autorizat. In data de 17.01.2011 am depus Declaratia 200 privind venitul realizat pe 2010, mi s-a dat pe loc si decizia de impunere si mi s-a spus ca pot plati in 60 de zile. Pe data de 16.02.2011 am platit diferenta de impozit regularizat pentru anul 2010, desi nu trecusera 60 de zile de la data deciziei de impunere. Astazi am primit o hartie de calcul majorari, dobanda si penalizari pentru suma platita de mine pe 16.02.2011, acestea penalitati fiind calculate pentru perioada 20.03.2010 - 30.06.2010; 01.07 2010 - 30. 09.2010; 01. 10. 2010 - 16. 02. 2011. Va rog sa imi explicati putin cum sa inteleg eu acest lucru? Unde am gresit? Ce s-a schimbat si mie mi-a scapat? Am fost atenta la tot ce mi s-a spus, tocmai pentru ca penalitatile sunt mari. Uite ca nu am scapat, dar as dori sa si inteleg de ce? Va multumesc foarte mult.
Impozitul pe venit pe 2010 se plateste in cuantumuri trimestriale sub forma de plati anticipate la termenele 15.03, 15.06, 15.09, 15.12., pe baza deciziei de impunere transmisa de fisc pt care trebuia sa depuneti declaratia 220.
Probabil nu s-au facut plati la termenele respective!