avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general documente pfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

documente pfa

Am un pfa din 2008 sunt platitor de tva,tin contabilitatea in sistem real.Ce documente ,taxe si impozite trebuiesc depuse si platite la finante,sanatate etc..
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 13:20, 4 Martie 2010
Pana pe 25.05. anul urmator, trebuie sa depuneti formularul 200 - Declaraţie privind veniturile realizate.
Tot pana pe 25.05. anul urmator, trebuie platit impozitul pentru anul precedent.
O data cu formularul 200 trebuie sa depuneti si formularul 220 - declaraţie privind venitul estimat pentru anul in curs;
Pe baza veniturilor estimate prin formularul 220 se vor face plati anticipate in contul impozitului pe venit. Platile se efectueaza trimestrial pana la 15.03., 15.06, 15.09. si 15.12.
Trimestrial pana pe 25 ale lunii urmatoare sfarsitului de trimestru, trebuie depus decontul TVA (formular 300). Tot pana la acea data, trebuie efectuata si plata TVA. Termenele sunt: 25.04., 25.07, 25.10. si 25.01.(anul urmator).
Ar mai fi declaratia 394 semestrial si 392 daca e cazul....
Da, corect! Am omis aceste declaratii. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatii fiscale pe anul 2010 pentru pfa snow_white snow_white Va rog frumos sa imi spuneti care sunt obligatiile fiscale pentru PFA pe anul 2010. Ce declaratii trebuie depuse, ce taxe trebuie platite si pana la ce data? ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392 darabontcsilla darabontcsilla Buna ziua, am o intrebare , in legatura cu depunerea formularului 312. ultima zi a fost 25 feb.L-am depus, desi, sunt intrep, individ, cu venituri ocazionale, ... (vezi toată discuția)
Plata impozit pfa Giorgina Giorgina Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa inteleg. Eu sunt PFA traducator autorizat. In data de 17.01.2011 am depus Declaratia 200 privind venitul realizat pe 2010, ... (vezi toată discuția)