Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 392
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 392

Buna ziua, am o intrebare , in legatura cu depunerea formularului 312. ultima zi a fost 25 feb.L-am depus, desi, sunt intrep, individ, cu venituri ocazionale, cu raportare de tva, trimestrial, iar pe anul 2010 sunt pe minus, deci nu am realizat venituri. M-a sunat o cunostinta joia asta, sa fug repede si sa depun declaratia , daca nu vreau amenda.Intrebarea mea este, chiar trebuia sa depun declaratia, ori nu am inteles eu bune ce se vrea?.Si, in viitor, ce se cere oare de la mine, in afara de declaratia 200? (pe 16 mai ultimul termen.). m.ultumesc
Toata lumea este in ceata cu declaratia asta. Se pare si noi avocatii a trebuit sa o depunem desi in mod evident noi nu avem cifra de afaceri, denumire ori profit, ci venit, cheltuieli si venitul net.
darabontcsilla a scris:

Buna ziua, am o intrebare , in legatura cu depunerea formularului 312. ultima zi a fost 25 feb.L-am depus, desi, sunt intrep, individ, cu venituri ocazionale, cu raportare de tva, trimestrial, iar pe anul 2010 sunt pe minus, deci nu am realizat venituri. M-a sunat o cunostinta joia asta, sa fug repede si sa depun declaratia , daca nu vreau amenda.Intrebarea mea este, chiar trebuia sa depun declaratia, ori nu am inteles eu bune ce se vrea?.Si, in viitor, ce se cere oare de la mine, in afara de declaratia 200? (pe 16 mai ultimul termen.). m.ultumesc

Daca ati avut anul trecut venituri mai mici de 119.000 lei, trebuia sa depuneti si este foarte bine ca ati depus declaratia 392 A (apropos - este vorba de declaratia 392, nu 312). Noroc cu cunostinta... =D>
Nu se mai cere nimic de la dvs., decat declaratiile pe care le-ati depus pana acum: 200 si 300 (pentru ca am inteles ca sunteti platitor trimestrial de TVA).
Asta in cazul in care nu aveti tranzactii cu tari din UE.
da, asa este, declaratia 392, multumesc, am gresit cind am pus intrebarea. Dar sunt plecata din tara cite 3 saptamani pe luna aproape, si nu pot urmari chiar tot ce inventeaza fiscul noaptea. Mai am o mica intrebare daca imi permiteti, stiu ca abuzez citeodata, dar............., ce sa fac . Declaratia 220, pe venitul estimat pe anul 2011 mai depun? Ca eu am platit inainte impozitul, in 3 transe, si raportarile de tva le fac trimestrial? ma mai asteapta si alte declaratii surprize? multumesc.
Da, declaratia 220 pe 2011 o depuneti impreuna cu declaratia 200 pe 2010.
Raportarile TVA (declaratia 300) le faceti tot trimestrial, daca nu ati efectuat cumva vreo achizitie intracomunitara, caz in care deveniti "platitor lunar de TVA" si depuneti declaratia 300 lunar (mai sunt si alte aspecte de lamurit, daca ati facut achizitii intracomunitare).
Ce activitate desfasurati?
buna, produc nade si momeli pt, pescuit.Evident, este o activitate ocazionala, ca sa zic asa. Din octombrie nu mai produc nimic,ca nu mai aveam cumparatori, si nici timpul nu mai era favorabil pescuitului,O sa incep la primavara, cred. Dar ma sperie multimea de declaratii asa zise fiscale, si schimbarile astea bruste ba de tva, ba de contributii trase de par, sincer, imi vine sa renunt la toatat treaba si sa plec de tot.