Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FACTURI AVANS < 5000 INCASARE NUMERAR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FACTURI AVANS < 5000 INCASARE NUMERAR

Buna ziua,

Am mai pus aceasta intrebare dar nu a raspuns nimeni. In cazul in care avem o masina pe care dorim sa o vindem cu 15 000 lei TVA inclus facem 3 facturi fiecare de 5000 lei, iar ultima factura sa cuprinda stornarea avansurilor si valoarea masinii. Intrebarea mea este daca putem incasa aceste facturi cu numerar avand in vedere ca sunt sub 5000 lei.

Multumesc frumos.
depinde cui o vindeti la persoana fizica o puteti vinde asa dar o persoana juridica nu cred ca accepta.
Din punct de vedere legal este corect.

Daca vindeti masina unei persoane fizice puteti factura si incasa intreaga suma o singura data. Restrictia de 5.000 lei este valabila in cazul tranzactiilor intre doua persoane juridice (in acest caz sunt incluse si II, IF si PFA).