avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1917 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare cu numerar facturi emise de catre persoane ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare cu numerar facturi emise de catre persoane juridice

O factura emisa catre o persoana fizica emisa de catre o persoana juridica cu valoarea de 10.000 LEI poate fi incasata numai cu numerar?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 19:14, 19 Aprilie 2014
nu, este peste 5000 lei
Plafonul de 5.000 lei este valabil in cazul tranzactiilor dintre persoane juridica. Pentru tranzactiile dintre o persoana juridica cu o persoana fizica nu e stabilit niciun plafon.

Deci, puteti incasa intreaga suma cu numerar, fie toata suma odata, fie in mai multe transe.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incasare facturi georgetag georgetag as dori sa stiu exact care este modul de incasare a unei facturi.....prin casierie o factura cu valoare de pana la 5000 ron se poate incasa prin casierie ... (vezi toată discuția)
Plafon plati numerar Bossde_Boss Bossde_Boss Buna ziua! Cat mai e plafonul de plati si incasari numerar intre firme? De exemplu daca efectuez transporturi si facturez o suma ce depaseste 5000 lei (am ... (vezi toată discuția)
Plata intretinere restanta nicola11 nicola11 detin o locuinta in bucuresti si in urma decesului tatalui meu m.am trezit ca am de plata o suma foarte mare la intretinere,...16700lei cu penalizari cu ... (vezi toată discuția)