Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare cu numerar facturi emise de catre persoane ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare cu numerar facturi emise de catre persoane juridice

O factura emisa catre o persoana fizica emisa de catre o persoana juridica cu valoarea de 10.000 LEI poate fi incasata numai cu numerar?
nu, este peste 5000 lei
Plafonul de 5.000 lei este valabil in cazul tranzactiilor dintre persoane juridica. Pentru tranzactiile dintre o persoana juridica cu o persoana fizica nu e stabilit niciun plafon.

Deci, puteti incasa intreaga suma cu numerar, fie toata suma odata, fie in mai multe transe.