Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare pãrți sociale SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare pãrți sociale SRL

Bună ziua,

Sunt angajat într-o societate comercială cu răspundere limitată, firmă în care dețin 10 părți sociale, care reprezintă 10% din capitalul social al acestei societăți. Din anumite motive, mi-am dat demisia și o să-mi continui activitatea la o altă firmă.

Întrebarea mea este: Administratorul firmei, asociatul care deține restul de 90% din acțiuni, are posibilitatea de a-mi dizolva părțile mele sociale, sau are posibilitatea să le reducă, în cazul în care implicarea mea nu va mai exista?

Precizez faptul că această companie are niște datorii. Pot fi tras la răspundere pentru acestea? Ar fi mai bine să cesionez acțiunile, în cazul în care aceste datorii ar fi mari?

Mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri.
Nu exista notiunea de dizolvare a partilor sociale.
Pentru orice modificare asociatul dvs este obligat sa convoace AGA.

Daca nu sunteti si administrator si daca nu ati fost implicat in conducerea societatii nu veti fi tras la raspundere.

In situatia in care nu va intelegeti cu asociatul si nu mai doriti sa va implicati in aceasta societate puteti sa cesionati partile sociale pe care le detineti.
Mulțumesc pentru răspuns!