Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... O dispozitie emisa conform Legii nr. 10/2001 poate fi ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

O dispozitie emisa conform Legii nr. 10/2001 poate fi atacata la judecatorie?

Iata o speta care o supun atentiei. Un proprietar din Bucuresti a primit Dispozitia de restituire in natura pentru un imobil al carui chirias il cumparase la legea 112. Prin sentinta judecatoreasca contractul de vanzare cumparate a fost anulat. Primaria a fost obligata printr-un alt proces sa emita dispozitie motivata. Primaria a retrocedat imobilul in natura. Fostul chirias a atacat Dispoyitia la Tribunalul Bucuresti dar cererea a fost respinsa ca inadmisibila.
Ulterior chiriasul a chemat in judecata Primaria Bucuresti si noul proprietar cerand anularea dispozitiei. A inaintat cererea la Judecatoria Sector 1 si aceasta a fost pusa pe rol ca speta de contencios administrativ si fiscal
Iata inregistrarea pe siteul noulportaljust.ro

????/299/2008 alte cereri anulare dispoziţie Contencios administrativ şi fiscal Fond

Intrebare
1. Este Judecatoria competenta sa judece un proces de Legea 10/2001 ?
2. O poate face sub acoperirea de alte cereri contencios administrativ si fiscal?
3. Are autoritate de lucru judecat ceea ce Tribunalul a respins pentru acelasi reclamat ssi acelasi parat si aceeasi speta?
4. Poate fi atacata o Dispozitie de Primar la Legea 10/2001 la Judecatorie de catre fosutl chirias =D>?
Buna ziua!
raspuns :
1. Da , este vorba despre atacarea unei dipozitii emise de primar , caz in care competenta apartine instantei de contencios administrativ .
2. Da .
3. Nu , pentru ca nu mai este acelasi obiect in cauza .
4. Da .