Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poprire cont salar pentru datorie PFA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poprire cont salar pentru datorie PFA

Am avut pfa, si in acelasi timp eram angajat la o firma.
Am avut datorie la anaf pt veniturile realizate de PFA ,impozit pe profit, iar anaful mi a blocat contul de salarii de la firma la care lucram cu CIM retinand lunar suma de 1000 ron adica 30 %.
Este legal ca o datorie a unui PFA sa fie retinuta din veniturile realizate ca si angajat al unei societati?
Multumesc
Conform art.149 C.pr.fiscala, (1) Sunt supuse executării silite prin poprire orice sume urmăribile reprezentând venituri şi disponibilităţi băneşti în lei şi în valută, titluri de valoare sau alte bunuri mobile necorporale, deţinute şi/sau datorate, cu orice titlu, debitorului de către terţe persoane sau pe care aceştia le vor datora şi/sau deţine în viitor în temeiul unor raporturi juridice existente.