Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... omologarea repartitoarelor de costuri in Romania o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

omologarea repartitoarelor de costuri in Romania o himera???

ANRSC (desi nu are competente in domeniu) a decretat ca repartitoarele de caldura sunt adimensionale, deoarece afiseaza "units" si nu afiseaza valorile temperaturii masurate a mediului ambiant si radiatorului (corpului de inca;zire) pe care le citesc cei doi senzori de temperatura cu care sunt dotate.

Atat ANRSC cat si firmele care monteaza repartitoare nu sufla o vorba cu privire la omologarea acestor produse in tara noastra. Daca in cazul firmelor de prestari servicii este de inteles aceasta lacuna voita, pozitia ANRSC este aparent inexplicabila.
In fapt, ANRSC o institutie de stat menita sa apere interesele cetatenilor, nu este impartiala deoarece pentru autorizarea firmelor percepe o taxa care nu este la indemana oricui ar intentiona sa obtina acel autorizatia...

Cautand pe site-ul unui producator occidental am avut surpriza sa constat ca produsul de ultima generatie este omologat, dar sunt demne de interes si alte informatii (pe care le-am preluat din prospectul produsului):
Product description An electronic device as a compact or remote sensor version for individual recording of heat consumption for a radiator on the reference date - ulterior am gasit si prospectul tradus in limba romana mai putin descrierea produsului....
- Working life: 10 years with a reserve
- Registration start: Above 22.5 °C heating surface temperature and difference heating temperature/room temperature > 4K
- Homologation: According to HKVO A1.01.2003 etc.

Si atunci ce ni se impune????

O mare necunoscuta care se doreste adanc ingropata inclusiv de catre autoritatea de stat infiintata in scopul protejarii intereselor cetatenilor din ale caror impozite mananca o paine alba...

Ar fi interesant daca cineva are procedura de instalare si exploatare a repartitoarelor intr-o tara din occident, pentru a face o comparatie cu implementarea in tara noastra. Numai asa putem face o comparatie intre sistemul din occident si sistemul bastinas unde pe langa lipsurile implementarii mai intervine, in mod creator, si utilizatorul mioritic...
Incitant subiect,similar ineficientei apometrelor pentru apa calda;cele nationale inregistreaza cantitatea lichidului indiferent de temperatura acestuia sau de temperatura mentionata pe cadranul rosu ,cele occidentale nu permit trecerea apei daca nu detine o anume temperatura contractual prevazuta intre prestator si beneficiar
Germania impune o procedura de instalare riguroasa si responsabila a repartitoarelor,care nu poate fi comparata cu tehnica noastra "bastinasa"
Exploatarea instalatiei si a repartitoarelor in Germania este anual verificata si probata anterior intrarii in perioada de functie sezoniera,o importanta deosebita acordandu-se acuratetei si respectarii compozitiei chimice a agentului termic de care depinde buna functionare a instalatiilor,repartitoarelor ,clapetelor magnetice ,
vanelor,componentelor electronice
La nemti ,banala baterie monobloc la oberteinul apa calda detine incorporat sonda ,care asigura protectia consumatorului ,nerisipirea apei si utilizarea acesteia numai daca atinge minimum valorii temperaturii sondei
Cu scopul asigurarii unui consum eficient , am montat o astfel de "bijuterie" tehnica ; datorita continutului apei care circula in instalatiile nationale,sonda termica s-a blocat intr-un interval scurt de timp.
goe_07, utilizator
ce te faci cu o baterie desteapta daca la noi recircularea apei calde se face doar la intrarea in bloc, deci pe coloana de alimentare a apartamentelor va fi apa rece, si in consecinta nu vei avea apa calda niciodata.la noi nu este rezolvata in concluzie problema recircularii apei calde la nivel de bransament apartament
Dar in momentul acesta repartitoarele nu au nici un standard de fabricatie :O... iar daca am aderat la Uniunea Europeana standardele de fabricatie a producatorilor din uniune nu sunt valabile si pe teritoriul Romaniei ?.
pai cine sa le omologheze. sunt o ciurda de firme cu o ciurda de tipuri si la fej cred ca si modul de calcul (marefer la ciurda de coeficienti cu care se multiplica sau demultiplica costul)
de asemenea nu am gasit nicaieri cum sunt luati coeficientii pentru tipul de calorifer
La noi in tara au fost "importate": conceptul, repartitoarele si aplicatia.
Despre omologare ce sa mai vorbim.
Reprezentantul local al unei firme din Germania a omis "neintentionat" ca in prospectul repartitorului sa specifice descrierea produsului in care se mentioneaza ca acestea inregistreaza individual "heat consumption for a radiator"
Daca ar fi mentionat si descrierea data de producator ar fi intrat in contradictie cu "decretul" ANRSC conform caruia repartitoarele sunt adimensionale...

Deloc neintamplator, nici un prestator de servicii de repartizare a caldurii nu a oferit urmatoarele date:
- certificatul de origine
- certificatul de calitate etc...

domnului @johnpescar
Romania este membru al UE si, in consecinta, pe teritoriul Romaniei se aplica legile UE si nu ale tarilor membre UE. (In principiu toate tarile membre ar trebui sa aiba legislatia nationala armonizata cu legislatia UE).